Pergolaia 2010 En Primeur

Jakou honičku jsem měl v lednu, o tom nejlíp mluví, že jsem Pergolaiu 2010 otevřel až v únoru.

P1130351 Pergolaia 2010

Neprodejný vzorek nového ročníku jsem dostal v pátek před Vánoci. Chtěl jsem vyloudit aspoň 6 lahví s tím, že ji vezmu na Galadegustaci Prague Wine Trophy, ale paní Génot z vinařství Caiarossa byla neoblomná, Pergolaia 2010 ještě musí zůstat skrytá. Pravidelní čtenáři vědí, že je to pro mě srdeční záležitost, Sangiovese (s malým přídavkem Merlotu a Cabernetu Sauvignon) z toskánského etruského pobřeží, kterému francouzský vinař dává eleganci a jemnost u téhle odrůdy zřídkavou.

Od roku 2003, kdy Caiarossa vyrobila první ročník, platí pro Pergolaiu konstantně dvě pravidla. Spontánní kvašení (to platí i pro ostatní tři vína z Caiarossy) a mantra žádné nové bariky. Caiarossa si nic neusnadňuje, biodynamické hospodaření ve vinici doplňuje spontánním kvašením a použitím různých nádob pro školení vína. Jestli jsem to správně pochopil, tak vína vždy kvasí v týchž nádobách, ve kterých potom vyzrávají. Na webu ještě není ani slovo o Pergolaie 2010 ani o počasí v tom roce, takže pojďme rovnou na degustaci.

Caiarossa Budova 4279

Světlá granátová barva, nazrálá s oranžovým okrajem. Zavřená vůně s přezrálým lesním ovocem a parfémovou naléhavostí, s náznakem kůže. V chuti suché, s mixem lesního ovoce a nečekaně důrazným závojem tříslovin. Tříslovinový závěr je zřejmě důvodem, proč vinařství čeká s prodejem vína, Pergolaia byla pro mě vždy Sangiovese s minimální tříslovinou. Přesto se ovocná složka chuti důrazně hlásí o slovo a dere se přes třísloviny vzhůru. 13,5% alkoholu, o půl stupně míň, než před rokem. Projevem se hodně blíží předchozímu ročníku, ten je ale už v lepší formě. Teď je 2010 ještě víc uzavřená, silná, atletická na úkor elegance. Rád si počkám do léta na to, až se třísloviny srovnají a ovocitost převládne. Jako en primeur to je výborná zkušenost, ale optimálně vyzrálá Pergolaia 2009 zatím vede.

One thought on “Pergolaia 2010 En Primeur

  1. Proti tomu bych postavil Ch. Sénéjac 2010 EP 294,- Kc biodynamicke Haut-Medoc, ktere me posadilo do zidlicky :-)), pokud by se skutecne melo jednat o EP, tak za dva mesice sudove vzorky rocniku 2013, rocnik 2010 je uz davno vsechen doma :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *