Oslava Sauvignonu

P1220973 Pouilly Fumé 2011 Treuillet

Úvodem musím přiznat, že obsahem textu bude sebeoslava a reklama. Na protest proti tištěným časopisům, které publikují neoznačenou reklamu tvářící se jako redakkční článek, chci dnešní text označit jako PR materiál:-) Otevřel jsem poslední lahev Pouilly-Fumé 2011 od Sébastiena Treuilleta a zahořel touhou pochválit (se), že jsem měl tolik štěstí a koupil ho.   

Víno znáte z Komunitních bedýnek. Ročník 2011 byl první, se kterým jsem se setkal. Trochu mě odrazoval zeleným, nevyzrálým projevem. I proto zůstala lahev tak dlouho v archivu, tam se totiž odkládají i nemilovaná vína, aby upadla v zapomnění a byla nahrazena lepšími, šťastnějšími ročníky (ale to vám málokdo takhle natvrdo řekne:). Vinaře jsme objevili v chladném únoru 2013 s Danielem Brožem.

P1080688 Treuillet

Klasická jednoduchá ambaláž, o které jeden someliér pravil, že se do restaurace prostě nehodí (nehodí, souhlasím). Barva je nazrálá citronově žlutá se zlatým odstínem, ve vůni jemný Sauvignon, voňavka s lehce chlorofylovým, nevyzrálým projevem. Citrusy, lehce meruňky, travnatost a sud, to všechno lehce dosladka. Kdybych nevěděl, že je to suché, hádal bych se, že je tam pár gramů zbytkového cukru, díky extraktu a vyzrálosti je první dojem trochu sladký. Pěkná kyselina (i po jablečnomléčném kvašení v barikovém sudě zbylo Sauvignonu dost kyseliny), slušně plné v puse, jen lehce ovocité do meruněk a broskví a s jemně štiplavou pepřově kořenitou tečkou. Zakulacené sudem i časem, bez původní ostrosti a svěžesti, ale s nově vystupující mineralitou a celkově pěknou, nově nabytou harmonií. Ten chlorofylový tón, který pan Sklenička obecně nemá rád (a v Sauvignonech tuplem), tam je pořád, ale už je to spíš ve stadiu vždyť jsem vám to přeci říkal než to je hrozný. Je to vlastně velká radost, dobrý Sauvignon z Loiry můžete pít mladý, svěží a ostrý, ale je dobrý i starý, uleželý a s novou harmonií lehké oxidace, minerality, ustupujícího ovoce a jemného koření. Každej rok nakupuju Treuilleta víc, a letos zase přidám :-)

Jediná smůla je, že ani v červencových vedrech nevypiju víc lahví než ve studeném zamračeném únoru. Ledaže by mi přišla na pomoc nějaká návštěva.

Dokonce jsem přemýšlel, jak by takový suchý minerální Sauvignon fungoval coby sekt… sekt ze Sauvignonu v aktuální Komunitní bedýnce není, jen šumivky z ryzlinku, Chardonnay a Pinotu Noir. Naslouchejte šumu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *