Milerka v litrovce

Nejdůležitější věc, kterou jste se mohli za mého mládí naučit v socialistické škole, byla tři pravidla pro výběr vína.
1) Vždycky si vyberte sedmičku (lahev 0,75 litru) a nikdy litrovku.
2) Vždy berte víno uzavřené korkem. Kovové nebo plastové uzávěry nebrat!
3) Vždycky odrůdová vína (Tramín, Ryzlink) a nikdy známková vína s imbecilními názvy (Tři grácie, Bušek z Velhartic, Ostravský kahan). Už několik filmových režisérů se vyjádřilo, že zmíněná tři pravidla byla to jediné, co si v sedmdesátých letech odnesli ze studií FAMU.

BL P1340254 Escherndorf

Časy se mění, naše země vzkvétá, a čas pomalu změkčuje a rozpouští i tři zlatá pravidla. Pro vína nejvyšší kategiorie asi zůstanou povinné korkové zátky, ale mám radost, že se prosazují šroubovací uzávěry. Dnes navíc poruším i první pravidlo o litrových lahvích.

Do bedýnek jsem vybral litrovku, protože francké placatky přezdívané kozí měchy nejdou míchat s „normálními“ lahvemi a Egon Schäffer lahvuje většinu vín do tradičních franckých bocksbeutel. Jediná klasická lahev, kterou jsem mohl vzít, byla litrovka. Naštěstí jsem při návštěvě ve vinařství koštoval i z litrovek a podle mých poznámek byla mladá milerka z litrovek nejlepší a dobře pitelná. Přesto se u litrového objemu ještě zastavím. V Německu se do litrových lahví nelahvují přívlastková vína (nebo vína klasifikovaná podle VDP). Do litrovek jdou jen základní jakostní vína, určená do restaurací. Myslím, že vinaři si to hlídají a do vinoték litrovky neprodávají. Vzpomeňte na to, až vám someliér řekne o víně, že je „výborné do gastronomie.“

BL FF 001 2016 MT 1 Liter

2016 Müller-Thurgau, Egon Schäffer
Světle žlutá, citronová barva. Ve vůni jemné citrusy a celkově zelený, nedozrálý projev. Druhý den jsem ve vůni našel muškátový oříšek. Pěkná čistota vůně, slabší intenzita. V chuti výborná kyselina a čistý citrusový projev s oříškovým a mandlově nahořklým podtónem. Úplně suché (zbytkový cukr je pod jedním gramem) s nižším alkoholem (11,5%) a zase platí, co jsem napsal o zelené vůni – projev je až sylvánský. Poměrně krátké, jednoduché, ale čisté a krásně pitelné.

Když odložím ambice najít to nejlepší víno na světě a chci jen společníka pro setkání s přáteli, tahle milerka by mohla být to pravé. Je to jednoduché víno a harmonii nahrazuje čistotou, díky nižšímu alkoholu a pěkné kyselině se dobře pije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *