Konečně léto (a piemontské Arneis)!

P1170104 Maliny

Co mám na létě rád? Že si můžu ráno ke snídani udělat kafe a natrhat si na zahradě jen tak do pusy maliny a rybíz (teď mi nové maliny dozrávají už k večeři :o). Že si žiju jako když jsem byl malej kluk a měl prázdniny. V sobotu jsem jel ještě dopoledne vykoupat se k písáku, ale břehy byly už skoro obsazený. Než začalo slunce pálit, párkrát jsem si zaplaval a jel domů. Cestou jsem od místního zemědělce koupil rajčata, okurky a broskve. Léto!                 

Původně jsem měl jiné plány, ale nakonec jsem navečer otevřel Langhe Arneis „Perlei“ 2012 od Battaglia. Poslední lahev z únorových piemontských bedýnek jsem schovával na veřejnou degustaci, ale několik ohlasů na čtvrteční text o Vernaccii mě popostrčilo, abych se italským vínům začal víc věnovat. Není nad první napití! Hned s prvním douškem bylo jasné, že italská bílá jsou do vedra (jako) dělaná! Co jiného si dát do horkého večera než Itálii?

P1170102 Perlei 2012 Battaglio

Jiskrná nazlátlá barva, vůně trochu minerální s výrazným květinovým projevem a směsí žlutého ovoce. V chuti slušná kyselina, žluté ovoce a výrazná mineralita a koření, které sice víno jasně odděluje od (populárnějších) mezinárodních odrůd, ale dává mu báječnou pitelnost a svěžest i v letních vedrech. Až z lednových degustačních poznámek jsem zjistil, že jsem teď popsal starší víno a skutečně, v lednu jsem měl ročník 2013. Aspoň si to pochválím – není to taková divočina, jakou jsem popisoval v lednu, ale na rychle lahvované bílé udělané kompletně v nerezu se drží v čase docela dobře. V současném toskánském počasí bych dal přednost mladému ročníku, ale v sobotu u mě obstálo i starší Arneis 2012. Není to sice Toskánsko, ale kdybych měl ve sklepě ještě deset krabic Arneis, hned by se mi toskánská bedýnka líp vymejšlela :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *