Ingredienti: Uva

Blog P1290028 San Gimi
Konečně! Tohle víno jsem chtěl od roku 2012, kdy jsem vinařství s charismatickým Simonem Santinim poprvé navštívil. Vynikající Vernaccia, velmi dobré Chianti Colli Senesi a organická certifikace. Taky dva dobré pokusy o supertoskánce (Teodoro a Gabriele) a zajímavý pokus o barikovanou Vernacciu. Popravdě je základní Santiniho Vernaccia z nerezu zatím nejlepší ukázka odrůdy, kterou znám, ale co jsou Ingredienti: Uva?  

V překladu „Přísady: hrozny.“ Deklarace, že víno bylo vyrobeno pouze z hroznů, bez jakýchkoli dalších přísad. Zadní etiketa konstatuje: siřičatany přítomné ve víně vznikly činností kvasinek během kvašení. Živé víno vyrobené z organicky vypěstovaných hroznů, může obsahovat zbytkový kysličník uhličitý nebo sedimenty, vzniklé jen přirozenou cestou. Při mojí první návštěvě ve vinařství bylo už víno vyprodané, ani později ve vinotékách jsem ho nikdy nezískal. Zvědavost byla velká, ale jaké je víno samotné?

P1290526 Ingredienti Uva

Ingredienti: Uva 2015, Toscana IGT, Tenuta Le Calcinae
Temná a skoro neprůhledná barva. Ve vůni mladé, málo intenzivní, jemně ovocné, nedůrazné a nevyhraněné. V chuti začíná perličkou CO2 a hodně nedůraznou kyselinou. V těle středně plné, ale prostě nevyhraněné, neurčité. Se 14% alkoholu slušně robustní, dlouhé, trochu selsky jednoduché,  ale kdybych měl úplně naslepo určit odrůdu, hádal bych Frankovku. Takovou tu čistou, amatérsky dělanou, jakou jsme v lepších případech mohli dostat na Moravě už před dvaceti lety. Protože jsme v toskánském San Gimignanu, tipoval bych buď Merlot nebo směs odrůd, na čisté Sangiovese chybí ten správný projev. Vinař určitě použil jen ty nejlepší hrozny, když chce dělat víno zcela bez síry, musí na to mít úplně zdravé a dobře vyzrálé hrozny, ale nemůžu si pomoct, za mě je výsledek sotva průměrný a určitě neodpovídá nejlepším hroznům. Jako koncept vína bez síry je to nosné a mezi příznivci naturálních vín by to určitě mělo úspěch, ale víno samotné zůstalo napůl cesty. Jako by ambice udělat víno bez síry vytlačila ambice udělat vynikající víno. Čisté a bez výhrad, ale aromaticky i chuťově nezajímavé, vlastně není důvod zkoušet ho znova. 82 / 100 bodů.

A jestli chcete ochutnat italská vína ze sopečných vyvřelin a vápenitých jílů z Orvieta,  přihlaste se do Skleničkových bedýnek. Podrobnější informace jsou tady a přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *