Dvakrát Regola, Vermentino a Vavřineček


La Regola (web) je vinařství v toskánské Riparbelle, kousek od pobřeží. Od konce 19. století patří rodině Nuti a z původně malého zemědělského podniku se v posledních letech vyprofilovalo moderní vinařství. Ke stavbě nové budovy pozvali i místního umělce Stefana Tonelliho, na což vás upozorní už vrata do vinařství vyzdobená typickými kresbami / malbami, jakými Tonelli pomaloval ulice nedalekého městečka Montescudaio. Nevím, jestli má Tonelli podíl i na etiketách vín, ale v každém případě jsou etikety originální. O výměře vinic jsem se na webu nedočetl, takže pojďme na dvě vína, která jsem si tento týden koupil.  

Asi před rokem jsem psal o jejich Cabernetu Franc La Regola, který sice opakovaně získává nejprestižnější italské ocenění Tre Bicchieri Gambero Rosso, ale přes velké očekávání mě prostě nezaujal. Naopak mě bavilo jejich základní Vermentino Scopiccio, které bylo běžně k dostání v místních supermarketech za 10 až 12 E. Jak si často stěžuju na proměnlivou a nejistou kvalitu Vermentin z Bolgheri, tak Scopiccio mě bavilo. Steccaiu jsem původně pokládal jen za alternativní verzi Scopiccia určenou pro prodej z vinařství (=ne pro supermarkety), ale doma zjišťuju, že to byl asi omyl. Steccaia se deklaruje jako směs Vermentina a Sauvignonu.

Steccaia 2023 Costa Toscana Bianco IGT, Podere La Regola
Ve skleničce je hodně plná, zářivá citronově žlutá barva, na nose svěží zralé citrusy a citrusové květy, středně intenzivně, příjemně. V chuti je to jednoduché, ale pěkně složené, s docela výraznou kyselinou, citrusovým projevem, pevnou strukturou. Podle degustace je to reduktivní nerezovka, ostatně tomu napovídá i brzké uvedení do prodeje. Svěží, příjemné a v zásadě jednoduché, technicky docela precizně udělané, a s (pouhými) 12,5% alkoholu. Díky příměsi Sauvignonu má víno pevnou kyselinu, ale působí harmonicky, spojeně, a ne jako složené ze dvou různých částí. Jediná věc, která mě na tom mrzí, je nárůst ceny na 14 EURO. To už jsme ve středním cenovém segmentu a tam je velká konkurence.

Ligustro 2021 Costa Toscana Rosso, Podere La Regola
Základní červené je směs Sangiovese, Syrahu a Merlotu, kvašená v nerezových tancích s řízenou teplotou. Školí se jen pět měsíců v betonových tancích a prodává se nejdříve rok po lahvování. Ve skleničce je světlejší rubínovka s třešňovým odstínem, na nose je to zvláštně a známě domácké, až to trochu připomíná Vavřince :-) Středně intenzivní vůně červeného ovoce a lesních plodů, kůže. V chuti je víno hladké, příjemné, s ovocným projevem, trochou koření a lehkými taniny v závěru. Krásně pitelné, psaných 13,5% alkoholu je v toskánských podmínkách nízká hodnota. Asi jsem si sám vsugeroval podobu se svatovavřineckým. Říkám si, že to přece není možné, aby směs Sangiovese a Syrahu připomínala Vavřince, ale jak při degustaci hledám argumenty proti podobě, podobnost se mi stále vnucuje. Samozřejmě je to s 13,5% hodně důrazný Vavřinec, ale je to fakt zábavné pití a s grilovaným masem by určitě šlo dobře dohromady. Tak to dopadlo jako vždycky, základní vína z Regoly mě baví víc než jejich nejdražší kusy.

Dobrá zpráva pro abonenty Skleničkových bedýnek je, že vinařství Horst Sauer už potvrdilo objednávku i termín nakládky. Všechny odhadované a naslibované termíny zatím platí a na začátku května bych měl pro vás mít Sauerovy milerky, sylvány i ryzlinky. Je to sice spojené s návratem do Čech a koncem toskánského přezimování, ale aspoň se mám na co těšit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *