Vínoterapie Alsaskem

P1170330 Kříž pod Mambourgem

Alternativní medicině nedůvěřuju, až nouze mě donutila vyzkoušet. Za tři měsíce docházky na ortopedické oddělení nemocnice na Bulovce se zlomenou pravou rukou a vykloubeným levým ramenem jsem nedostal nic na tlumení bolesti nebo na spaní. Výsledkem bylo, že jsem se tři měsíce nevyspal bez bolesti. Zlom nastal ve čtvrtek, když mi PPL přivezla degustační sadu alsaských vín. K televiznímu fotbalu jsem otevřel dva Sylvány, následné bolesti hlavy odblokovaly tradiční následky zablokované páteře i zlomeniny a poprvé po třech měsících jsem se vyspal. Jako zkušený konzument vína se s následky alkoholu vyrovnávám líp než s jinými, moderní medicínou snadno překonatelnými bolístkami, takže jsem další večer otevřel Pinoty a Rieslingy. Alsasko léčí!  

Barikovaný Pinot Noir 8  jsem si zamiloval na podzim. Do Hunawihru jsem teď napsal, že ročník 2013 určitě budu chtít koupit, takže mi nemusí posílat vzorek. V krabici se vzorky přišel rovnou ročník 2014 s poznámkou, že zásoby třináctky se krátí, takže bych si měl přelíznout nový ročník. Připravil jsem si v neděli na stůl i poslední lahev ročníku 2013, ale ušetřil jsem ji. Starší Pinot by byl asi lepší koupě, ale jestli už bude vyprodaný, čtrnátka je dost dobrá náhrada.

P1280719 Pinoty 8

Pinot Noir 8 2014, Alsace AOC
Stylizovaná burgundská lahev, plastová zátka a minimalistická etiketa, jako mají hunawihrská Grand Cru. Světlá rubínová barva s jiskrou, velmi přitažlivá. Ve středně intenzivní vůni typické pinotové ovoce a lehkost. V chuti červené peckovité ovoce (třešně a višně), tak akorát zralé, ještě zavřené, dobře zakomponovaná kyselina. Jemnost a příslib budoucí elegance. Víno bylo školené v barikových sudech, ale dřevo nikde nevyčnívá a neruší, jen v úplném závěru jsou rozpuštěné jemné taniny. První dojem je ženský Pinot, jemností a ovocným projevem je to femininní víno, na rozdíl od mnoha burgundských Pinotů si myslím, že se bude líbit i začátečníkům a těm, které burgundský styl nepřitahuje. Dá se pít už teď, ale za rok bude mnohem lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *