Vin Santo di Carmignano 2012

Dnešní víno je v poloviční lahvi (0,375 litru), což přináší problémy při skladování a hledání. Po dvou minutách hledání v chladničce jsem si nebyl jistý, jestli jsem už od června lahev nevypil (už stárnu), ale po další minutě jsem ji našel. Na druhou stranu je to exkluzivní bonbonek, lahvovat to do standardních třičtvrtělitrových lahví by bylo plýtvání.  

Před zábavou trocha poučení: Vin Santo je tradiční toskánský postup výroby sladkých (a oxidativních) vín. V zásadě je to passito, tedy víno z bílých hroznů, sušených asi šest týdnů na půdě v průvanu na rohožích. Kdysi mě vinař v Guardistallo vzal na půdu, kde sušil celé hrozny na Vin Santo – tak krásné hrozny jsem v životě neviděl. Hned mi to došlo: kdyby tam byla jediná poškozená bobule, za šest týdnů by hniloba zničila všechno. Na Vin Santo se vybírají ty nejlepší hrozny (říkají encyklopedie) a výběr je nekompromisní. Nedosti na tom: vylisované víno se stočí do malých sudů (běžně 150 litrů) a třetina sudu se nechá nezaplněná, aby víno mělo velkou plochu k oxidaci. A potom se nechá vyzrávat pět roků. Před dalším kvašením víno chrání vysoký alkohol, Vin Santo běžně mívá 15%.

Vin Santo di Carmignano 2012, Fattoria Ambra
Už jsem měl Vin Santo, které vonělo a chutnalo jako koňak, běžně to bývá sladké a oxidativní. Letos jsem přivezl krabici Vin Santo 2015 z Vernaccie di San Gimignano s důrazným projevem barikového sudu. Vin Santo z Ambry je naopak úplně ovocné a bez sudových tónů. Popravdě s podchlazením vystoupí tvrdší taniny ze sudu, ale s s běžnou teplotou kolem 16 stupňů zmizí, dá se pít i při 18 až dvaceti stupních jako červené víno. Možná, že čtyři roky v malé lahvi stačily, aby se taniny začaly ztrácet.

Tak především: ohromná barva, tmavý jantar (úvodní fotka). Tady se název vinařství hodí jako nápověda :-) Ve vůni hroznové, rozinkové, s aromaty sušeného ovoce (meruňky) a lehce kořenité. V chuti sladké, rozinkové, koncentrované, při ohřátí jde až do karamelových tónů. Sušené meruňky a ananas, téměř bez projevů oxidace. Kandovaná vánoční nádhera se 14,5% alkoholu. Perfektní čistota, rozinky jako degustační popis asi hned napadnou každého. Představuju si snoubení vůně s vánočním stromkem, ale cena kolem osmi stovek naznačuje, že to žádný prodejní trhák nebude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *