Utajený Antinori a toskánská růžovka

O víkendu vypuklo letní počasí. Nedostatek peněz, nemoci ia neúspěch se snáší lépe v letním počasí s teplotami nad 30 stupňů, to je možná jeden z důvodů, proč mají Italové pořád dobrou náladu. Bohatší občané o víkendu vyvenčili kabriolety, já jsem jen ve čtvrtek nechal přifouknout klimatizaci v autě a v sobotu jsem vyrazil do Prahy na nákup. Global Wines dováží exklizivně Antinoriho (a minerálku San Pelegrino).

FB P1420070 Campo 2014 detail

Stýskalo se mi po bílých vínech z Umbrie, odnesla to jedna lahev Campo del Guardiano 2014 z Palazzone. O tomhle víně jsem už tady psal a je prostě skvělé, ale není to pití na každý den. Chtěl jsem koupit nějaké bílé z Toskánska, Umbrie nebo jiného středoitalského regionu, ale Global Wines ještě neměly nový ročník 2018. Tak jsem oželel dvě Vermentina a pár dallších vín a přinesl domů jen Campogrande 2017.

Přestože se to na lahvi nepíše, Santa Cristina je značka vinařství Antinori, jednoho z největších italských vinařských podniků. S cenou 199 kaček by zákazník neměl moc očekávat, ale stojí za zamyšlení, že víno tají svého výrobce. S tím souvisí popisek na zadní etiketě, lahvováno v Santa Cristina SPA Firenze, v Cortoně. Cortona je denominace v Toskánsku, na druhé straně údolí naproti Montepulcianu. S tím souvisí vzpomínka na mou první návštěvu v Orvietu v červnu 2016. Givanni Dubini mi tehdy v Palazzone řekl, že největší problém orvietských vín je v tom, že drtivá většina z nich se lahvuje mimo Orvieto. Velkovýrobci skupují vinice, hrozny i hotová vína, míchají je a lahvují jako obchodní značky. Supermarkety jsou plné laciného průmyslového bílého Orvieto Classico DOC, které se nedá srovnat s vínem od malovýrobce s roční produkcí do 100 tisíc lahví. Ale jak už jsem psal výš, s cenou 199 kaček si zákazník nemůže moc vybírat.

BL P1420104 Campogrande Orvieto 2017

Campogrande 2017 Orvieto Classico DOC, Santa Cristina
Jednoduchá ambaláž, bordeauxská lahev a tradicionalisticky stylizovaná etiketa, drcený korek. Světlá slámově žlutá barva je pro rvieto typická, stejně jako kvetoucí horská louka a žluté ovoce ve vůni. Čisté, příjemné, středně intenzivní. V chuti žlutá jablka a od počátku kořenito-minerální chuť typická pro bílá vína z orvietských sopečných vyvřelin. Žluté ovoce, zralá jablka, lehkost (12% alkoholu) a vzorná čistota. První dojem byl, že víno může mít malý zbytkový cukr, ale s podchlazením se zdá úplně suché. Jednoduchý projev s typickými atributy orvietských vín, na druhou stranu chybí osobnost, charakter, přesah. Jako supermarketové víno za 199 kaček vynikající (včetně toho, že ve slušné formě je i rok po začátku prodeje), ale jako ukázka denominace pro někoho, kdo Orvieto nezná, je to málo.

BL P1420093 Campogrande a Rosato Gracciano

Pro srovnání jsem otevřel víno ze stejné cenové kategorie, Rosato di Toscana 2018 z Tenuta di Gracciano della Seta. Prodával jsem ho za 220 kaček, těch 21 Kč rozdílu můžeme hodit na celokorek a distribuční poplatek Uložence. Rosato je z květnových toskánských bedýnek. Původně jsem objednal lahve přesně podle přihlášek bedýnkářů, ale spletl jsem se a mám krabici navíc. Jak se zdá po prvním ochutnání, žádná škoda tím nevznikla :-)

Poměrně plná růžová barva, na nose podobně plná ovocná vůně, střední intenzita a vysoká svěžest. V chuti úplně suché, lehké s dobrou kyselinou a třešňovo-višnovým projevem. Popravdě jsem se obával vyššího alkoholu (Rosato má 12,5%), ale víno je někde mezi nezralými třešněmi a višněmi. Nápadný minerální závěr a lehký dotek taninů. Kdybych měl spekulovat, tak to není jen „krvácení“ čili odvod samotoku z posbíraných hroznů, ale záměrně brzký sběr prvních zralých hroznů Sangiovese, právě kvůli příjemně malé zralosti a nízkému alkoholu. V zásadě jednoduché víno, ale svěžestí, lehkostí a ovocem překonává (moje) očekávání.

Připomínám aktuální italskou bedýnku Orvietských vín z vinařství Palazzone. Dnes (v pondělí) je uzávěrka přihlášek, nejlepší čas, jestli se chcete přidat. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *