Čtvrteční mezinárodně srovnávací pozdní sběr a D-day

Itálie je někde jinde: Financial Times dnes přirovnávají babišovské Česko k Itálii za časů Berlusconiho. Podobně to je s vínem. Sám jsem nedávno (volně) citoval orvietského vinaře, že „největší problém Orvieto DOC je, že většina vín se lahvuje mimo Orvieto.“ To je ovšem problém denominace, ve které vládnou velcí hráči. (Ve skutečnosti ve všech oborech a apelacích obecně určují pravidla velcí hráči, ale je štěstím, když velcí nemají takovou váhu, aby si mohli pravidla napsat sami, a teď vůbec nemyslím bezmasé kostelecké párky.)

SPAM-P1290363-Orvieto UPR

Takže v Orvietu je (zřejmě) povolené zpracování vína mimo území apelace, ale v jiných regionech ne. Tak třeba v Chianti Classico striktně platí NE zpracování hroznů mimo území denominace (vyjímky povoluje Ministerstvo zemědělství), teď čtu podobnou zprávu ze severoitalského Piemontu. Místní noviny Giornale di Cuneo psaly o šesti měsících odnětí svobody a pokutě pro vinaře z Cuneo, který nesprávně označoval svoje víno jako Barolo. Navíc se úřady chtějí zbavit zabavených 300 hektolitrů vína. Přitom z toho mohl být fajn Portugal!

13 Dvojhmat

Francouzi se s tím taky nepářou, před soudem stojí vinař z Bordeaux. Začalo to vyšetřováním vysoké hladiny síry a skončilo spoustou obvinění jako míchání vín z různých apelací, ředění vodou a falešného značení vín. Jde o zhruba 115 tisíc litrů vína (což by mohla být roční produkce středně velkého vinařství), rok vězení a třicetitisícovou pokutu (v EURO) pro jistého Vincenta Lataste. To by se u nás nemohlo stát.

Trochu jsem se zapotil při počítání ročníků, ale zdá se, že vylodění spojenců v Normandii bylo skutečně až 6. června 1944. Tehdy pý bylo ve vzduchu 12.000 spojeneckých letadel, mimochodem dvakrát tolik, než kolik tanků poslali Rusáci do Československa v roce 1968 – to jen abyste mohli porovnat význam obou vojenských operací. Dnes osamocený ruský poslanec (nebo tři?) navrhuje uznání účastníků bratrské pomoci / ruské invaze 1968 za válečné veterány, a kalifornský vinař Joe Anderson se svým letadlem C-53 (rok výroby 1942, na horním obrázku ukradeném z webu Wine Spectatoru) přeletěl oceán, aby se mohl zúčastnit oslav vylodění v Normandii. 6. června 2019 byly ve vzduchu jen asi dva tucty veteránů, včetně vinaře Andersona s jeho letadlem (Anderson sám je synem účastníka druhé světové. Jeho vinařství nabízí kalifornský Pinot Noir 2016 Liberation s etiketou znázorňující americké letadlo nad Normandií a s odvodem na charitu). Média citují pilotův objevný a inspirativní výrok, „It was an amazing flight, and it’s quite a historic event. It’s special for all of us,“ což zní podobně jako zadýchané rozhovory v přestávce finále Stanley Cupu. My v Čechách nehrajeme o Stanley Cup, my hrajeme jiné hry. Pan Sklenička se přimlouvá za Stanley Cup.

Už jsem výše zmiňoval Orvieto: aktuální výpadek příspěvků jde na vrub krizi orvietských bedýnek. S malým počtem zájemců jsem chtěl bedýnky zrušit, doprava je drahá a vypadalo to, že k nezaplacení. S tím ale souvisely obavy, že s první padlou bedýnkou skončí celé bedýnky. Orvieto by mě mrzelo víc, než by mě možná mrzely jiné (nejmenované) regiony – vynikající Orvieto prostě v Čechách těžko seženu. Až dlouho po uzávěrce jsem s vinařem vyjednal, že pošle i malou zásilku. Nakonec se přidalo několik bedýnkářů s dodatečnými objednávkami nejlepšího Dubiniho vína Campo del Guardiano a všechno snad dobře dopadne. I s vědomím, že to píšu jen pro několik málo zájemců – vydržte, Orvieto bude!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *