Poslední den v ráji

BL IMG_20170421_104932 Cecina

Ráno jsem si přispal a potom jsem dlouho marně hledal v Cecině připojení k internetu. Nakonec se nademnou slitovala prodavačka v místní zmrzlinárně. Dnešek bude odpočinkový, nechtěl jsem rovnou jet 1200 kilometrů domů a udělal si den volna. Na oběd jsem si zajel do Ponteginori. 

BL P1320414 Spaghetti

Lorenzo Tardivo, vinař Marchesi Ginori Lisci, mi před rokem doporučil místní bar (kam už léta jezdím na snídaně) taky k obědu. Spaghetti aglio, olio e peperoncino fresco za 6 EUR, k tomu malé pivo za 2,5 EUR. Nádhera! Špagety byly tak pálivé, že se mi spustila rýma. V televizi byl přenos losování semifinále Ligy Mistrů a místní spustili řev (Juventus – Monaco). Na menu bylo asi deset jídel, snad vše za jednotnou cenu 6 EUR. Autentická Itálie :-)

BL IMG_20170421_133654 Querceto

Udělal jsem si odpočinkovou projížďku venkovem, přes Querceto a Guardistallo do Ceciny. Znova jsem zašel do gelaterie s internetem a dal si tři kopečky, višňová byla famózní. Od zemědělce u cesty jsem koupil pytlík rajčat, dcera se po nich může utlouct (a jednou se po nich možná utluče :)

BL P1320490 cesta piniovým hájem

Propagační běh místním piniovým hájem, odpoledne už teploty vystoupaly na 17 stupňů a tak jsem se převlékl do trenek a kecek, abych mohl říct, že jsem si byl v Toskánsku u moře zaběhat. Večer poprvé otvírá místní restaurace a rosticceria, to je terno. Mám ji přímo v domě, nemusím jet autem do pizzerie na hlavní třídě, ale můžu už odpoledne dopíjet víno. Vybral jsem nové supermarketové Vermentino od sardského vinařství Sella e Mosca (5,95 EUR).

bl IMG_20170421_192353 pláž

Vermentino di Sardegna 2016 DOC, Sella e Mosca
Už jsem o něm napsal spoustu, moc mě bavilo od prvních italských dovolených. Vždycky to bylo lehké živé a veselé víno k jídlu, ale před rokem jsem kupoval v Praze ročník 2015 a bylo jasně přezrálé, sklizené příliš pozdě, a z toho plynul vyšší alkohol a příliš zralé chutě. Navíc se přidaly rozporné zprávy ze světa obchodu, předchozí vlastník Campari na podzim 2016 prodal vinařství toskánským investorům Teruzzi & Puthod. Prodat italský klenot s více než 500 hektary vinic a výrobou skoro sedmi milionů lahví ročně není jen tak, takže první ročníky s novým  majitelem budou pozorně sledované.

BL P1320435 Vermentino Sella e Mosca

Tentokrát je všechno v pořádku, v lahvi světloučká žlutá barva se zelenkavým odstínem a slabých 11,5% alkoholu. Ve vůni málo zralé ovoce, citrusy, mineralita a po chvíli i stopa medu. V chuti živé, svěží, málo tělnaté, se šťavnatou kyselinou, málo zralými citrusy (citron a grapefruit) a příjemnou křemenitou minerální chutí, která přechází do závěru. Nic velkého, nic náročného, jednoduché a živé víno. Díky kyselině, mineralitě i sardskému původu určitě půjde k rybám, pro mě i k chlebovým kůrkám od pizzy. Když v létě na zahradě grilujete rybu, málo vín může překonat sardské Vermentino pod 6 EUR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *