Pasta al limone

Hned první týden v Toskánsku jsem zašel na oběd do malého baru v Ponteginori. Kromě klasických snídaní (cappuccino a croissant) taky vaří obědy. Menu má asi patnáct položek, skoro všechno je pasta. Různé recepty za jednotnou cenu 7 EURO. První jsem vyzkoušel Tagliatelle al limone. Hned mě napadlo, že se to bude rýmovat s al salmone, ale schovával jsem si to na doma. V úterý jsem v supermarketu našel čtvrtkilové filety z lososa a zatoužil jsem vyzkoušet to hned. Po deseti letech bude na Skleničkově blogu zase recept! Napřed nákupní seznam pro jednoho strávníka:

jedna limetka
trochu oliváče
5 dkg lososa
tagliatelle nebo jiné těstoviny, nejradši nesušené, chlazené
odhadem dva listy bazalky
Vermentino nebo ryzlink

Postup je snadný, stačí šťáva z půlky limetky, rozmíchaná se lžící oleje. Doporučuju nešetřit a dát dvojnásobnou dávku, ať není pasta moc suchá (jako jsem napoprvé udělal já). Chlazené těstoviny se vaří 3-4 minuty, stejně dlouho se na pánvi smaží losos. Lososa spíš kratší dobu, ať není vysušený. Všechno smícháme s nasekanými listy bazalky a sníme.

Každý středně pokročilý ryzlinkofil ví, že losos + citron + ryzlink je vítězná kombinace. Já jsem podlehl touze vyzkoušet po letech znova Aragostu, Vermentino di Sardegna od Cantina Maria La Palma, které jsem tady v minulosti často chválil. Aktuálně bylo v COOPu za nepřekonatelných 5,60 EURO, ale moje nároky se zřejmě časem zvýšily a jídlo bylo o dvě třídy lepší, než víno. Nešetřete, nic než prvotřídní Vermentino nebo ryzlink neberte :-)

Aragosta 2020 Vermentino di Sardegna DOC, Cantina Santa Maris La Palma
Světloučká citronově žlutá barva s drobným perlením, na nose středně intenzivní citrusy a reduktivní smrádky. V chuti zralé citrusy, lehce kořenité, se slabou kyselinou a možná i malým zbytkovým cukrem. Jednoduchá supermarketovka. Před patnácti lety jsem to měl rád, dnes mě nebaví. Nejspíš to není chyba vína, jen jsem se přeučil na lepší. Za 5,60 EURO nemůže člověk chtít zázraky ani v Itálii. Nechci být protivný, ale kyselina hodně chybí.

Připomínám aktuální nabídku Vernaccie, Vermentina a Chianti z Fattorie San Donato. Jestli se ještě chcete přihlásit o bedýnku, podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *