Dvakrát toskánské červené ze Sieny


Po třech týdnech v Toskánsku už jsem zpátky doma, i s vínem ze San Gimignana. Před dvěma týdny jsem byl v Sieně návštěvou u Renata Spanu, ve vinařství La Lastra. Od Stefana Grandiho jsem věděl, že Spanu dělá vynikající Vernaccii, ale byl jsem zvědavý na jeho červená vína. Ochutnávali jsme je v poledne a slunce žhavilo na třicet tři, v červených vystupovaly třísloviny. První letošní tropické teploty asi ubraly na mém soustředění, takže po týdnu začínám znova.  

Canaiolo 2020 IGT Toscana, La Lastra
Canaiolo je tradiční místní odrůda, která se v malém množství přidávala do Chianti. Teď místní někteří vinaři zkouší lahvovat Canaiolo samotné. Ambaláž je tradiční a grafika etikety jednoduchá, drcený korek. Ve skleničce je nádherná višňově rudá barva, na nose višně, švestky a toskánské pinie. V chuti suché, ovocné do višní a švestek, kyselina perfektně zabudovaná a nevystupuje. 13,5% alkoholu a biocertifikát (ten mají všechna vína Lastry, snad s vyjímkou Vin Santo). Podle ohřátí lehce vystupují nebo se zase ztrácejí taniny, ale jsou hodně krotké. Lehčí červené s důrazným ovocným projevem, doma se mi líbí o stupeň víc než v rozpálené Sieně. 89 bodů / 100.

Chianti Colli Senesi 2019 DOCG, La Lastra
Graficky čistá etiketa je o stupeň noblesnější než Canaiolo, jinak je ambaláž stejná. Ve skleničce je výzaznější rubínovka s gradientem, typické Chianti. Na nose masité, šťavnaté ovoce, hodně zralé, trochu borovicové pryskyřice a fialky. Intenzivní a důrazný projev. V chuti suché s krásnou kyselinou, ovocné do švestek a višní, středně plné, už docela ohlazené. Dlouhé s dlouhou dochutí, v závěru kraluje kyselina. Stejná poznámka jako u předchozího Canaiola, perfektně zkrocené taniny, sametové a poměrně nenápadné. 90 bodů / 100, za čistotu i za krásnou kyselinu.

V sienské peci jsem musel být spálený vedrem a vyšší nákupní cenou, ale s lehce podchlazenými víny v osm večer jako bych měl ve skleničce víno o dvě třídy lepší než v Sieně. Jako měřítko jsem napsal o bodové hodnocení. Canaiolo má vyšší cenu, ale pro mě rozhodla známější struktura Chianti. Předběžně jsem pro nové bedýnky vsadil na tradičnější Vernaccii z jiného vinařství, i kvůli cenám, ale možná se před Vánoci k nabídce La Lastry ještě vrátím. Ta vína měla vynikající čistotu a zároveň typickou toskánsku strukturu (Chianti).

Jak jsem avizoval v úvodu, po třech týdnech v Toskánsku jsem zpátky. Přivezl jsem víno ze San Gimignana, z vinařství Fattoria San Donato. Avizoval jsem to před týdnem, ještě asi deset bedýnek složím. Podrobnější informace jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *