Základní sylván a ryzlink od Sauerů

Úvodem stručné vyjasnění terminologie :-) V titulku píšu „od Sauerů,“ což je dvojnásobně matoucí. Ve franckém Escherndorfu je asi patero vinařství se jménem Sauer, ale podle jiného zdroje ze vsi to ani nejsou příbuzní. Mám na mysli Weingut Horst Sauer a píšu o Sauerech atd., protože otec Horst Sauer před několika lety předal řízení podniku dceři Sandře a vyhradil si pro sebe jen malý záhumenek v podobě výroby sladkých vín. Takže diplom Vinařství roku podle ročenky Gault & Millau přebírali společně, ale podnik už řídí jeho dcera. Snažím se o nich psát jako o rodině, protože je těžké to zredukovat jen na jednoho z nich. A „základním“ sylvánem a ryzlinkem myslím VDP.Ortswein. Vinařství sice dělá Silvaner i jako QbA, ale kdo by vozil z Německa jakostku, když může mít Ortswein, Erste Lage a Grosse Lage…

2023 Escherndorf Silvaner trocken, Horst Sauer
2023 Escherndorf Riesling trocken, Horst Sauer

Dvě vína ze slavného ešerndorfského Muschelkalku čili vápencové vinice se zkamenělinami ulit druhohorních mořských živočichů. Už pět let je tady propaguju a nejmíň tak dlouho fandím i vínům s nízkým alkoholem, ale při otvírání ryzlinku se mi ruce i myšlenky zpomalily. Podíval jsem se totiž na zadní etiketu a tam vidím 11,5% alkoholu. (Ten samý údaj u sylvánu.) Lekl jsem se, aby Sauerovi neopustili německou formuli Frankentrocken, tedy tradici úplně suchých vín. Neopustili! Ryzlink je úplně suchý, sice s trochu plnějším ovocným projevem, což obvykle znamená 3 až 4 gramy zbytkového cukru, ale je to pocitově úplně suché. První dojem byl, že ryzlink má v chuti i dost zralého ovoce, takže to nejsou jen podtržené hrozny a první probírka před sběrem na Spätlese. Sbohem strašení globálním oteplováním, sbohem hybridy! (Poslední zvolání je spíš přání než skutečnost… ale jednou to vyjít musí, jak říká kamarád pokaždé, když v mariáši vynáší plonkovou desítku.)

Už před rokem jsem tady psal o tom, jak Panizzi v subtropickém San Gimignanu vyrobili v roce bez deště Pinot Noir s 12,5% alkoholu a že se to všechno odehrálo ve vinici. O novém ročníku nemám od Sauerů žádné zprávy (jen lahve), ale 11,5% skoro stojí za to, abych do Escherndorfu zajel a zeptal se. Pro jistotu dodám, že netvrdím, že víno s 12% alkoholu je nebo musí být lepší než víno se 14% alkoholu, ale v posledních letech vyhledávám spíš vína s nižším alkoholem a imponují mi vinaři, kteří o taková vína cíleně usilují. Většinou to vyžaduje zamyšlení nad tím, co se děje těch kritických sto dnů ve vinici a změnu agrotechnických postupů, ale výsledky jsou zajímavé, zvlášť při srovnání s nářky na globální oteplování. Kdybych se chtěl opít, nevyberu si víno, ale destilát – to vyjde levněji.

Po zkušenosti z první degustace (MT Ortswein a Riesling Kabinett) už očekávám, že první poznámky ještě nebudou definitivní a vína se budou rychle vyvíjet, ale jinak se nedá začít, než prvním ochutnáním. Obě vína mají hodně světlou až bledou žlutou barvu. Sylván je na nose zavřený, až s rozmícháním se dostaví typická travnatá aromata, jablíčka a citrusy. Ryzlink ve skleničce zpočátku drobně perlí, ale rychle se vyčistí. Na nose je málo až středně intenzivní, odrůdový, se silným citrusovým projevem. V chuti je Sylván hodně lehký až vzdušný, hodně sladěný (=nevystupuje kyselina ani travnaté tóny), ovoce je skoro-zralé, kyselina to odlehčuje a celý projev je sice tenký, ale krásně čistý, vzdušný a jemný. Zpočátku chybí typická pepřová tečka, ta se dostaví až s ořátím a provzdušněním. Je to lehké jako pohlazení vánkem, ale moc se mi to líbí.

Ryzlink je v chuti plnější a hlasitější (intenzivnější) než sylván, ale podobně lehký. Začíná to kyselinou, jablíčky a citrusy, má středně plné tělo, ve kterém se už prosazuje vápencová mineralita, jablíčková navinulost a končí to silnou kyselinou. Hodně dlouhé. Při psaní degustačních poznámek italských vín jsem si často uvědomoval, že (vyšší) alkohol funguje jako zesilovač, dodává důraz, ale rád vidím, že to jde i bez alkoholu. Při zpětném čtení vlastních poznámek se zdá, že Silvaner se projevuje málo a bude potřebovat pár měsíců času, ale ryzlink působí krásně vyzrále a v chuti má už teď všeho bohatě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *