Veselý & Bočky 2011 bílé, Richard Stávek

Bílé víno v titulku je s malým otazníkem. Technicky vzato jde o bílé víno, ale vyrobené postupem, který se označuje jako oranžové víno. Tedy s delší macerací na slupkách včetně stopek. Z pohledu konzumenta mainstreamových vín tady výrobní postup ovlivňuje výsledek výrazněji než použité odrůdy.

P1130876 Veselý Bočky R Stávek

Etiketa uvádí VZ + VČR + NB + MT + RV + MM, ale složení asi nemá cenu podrobněji zkoumat. Zjednodušeně jde o smíšenou výsadbu ze dvou vinic (Veselý a Bočky) ve stylu rakouských Gemischter Satz, kdy jednotlivé odrůdy rostou a sklízejí se společně. Tahle vína mívají proměnlivou tvář, protože v závislosti na teplotě a provzdušnění vystupují ze směsi pokaždé jiné odrůdy, a konzumace se může stát zábavným dobrodružstvím s těžko opakovatelným průběhem.

Oranžová barva, výrazně zakalené (= lahvované bez filtrace). Ostatně opalizace je patrná i přes sklo lahve ještě před otevřením. Kořeněná vůně s celou bylinnou apatykou, ostrá, příjemná, jen ne často se vyskytující v komerčních vínech. V chuti odbouraná kyselina jablečná (co jiného byste čekali od vína, které leželo rok v sudu s kaly, bez stáčení nebo filtrace), přesto s dostatečně výraznou kyselinu, poctivě kořenité vlivem macerace slupek a třapin, dlouhé, s pěkným kultivovaným závěrem chuti, připomínajícím kořenitost lučního medu. Víno s komplikovaným začátkem chuti (divočina a bylinky) a harmonickým průběhem a závěrem chuti. 12,8 % alkoholu je docela dost, ale alkohol není nijak nápadný – hádal bych méně. Dva dny po otevření je víno klidnější a kulatější, příjemnější, ale všechny zmíněné charakteristiky drží.

P1130855 R Stávek

Podobným způsobem vyrobená vína potřebují poučeného konzumenta, který je srozuměný s alternativním způsobem výroby (včetně pěstování révy) a důvodů, proč se vinař rozhodl pracovat právě takovým zůsobem. Dvouhodinová procházka po němčických kopcích ozřejmí, proč je víno jaksi neučesané, zprvu drsné, kořeněné, vzdušné a zarputilé (na fotce Richard Stávek na vinici Veselý :o). Ale není nutné to přeceňovat nebo z toho dělat vstupní bariéru, která by měla někoho odrazovat. Postačí základní míra zvědavosti a ochoty vnímat nevyzkoušené. K mému překvapení víno schválil a pochválil kamarád, který se mnou pil oranžové víno určitě poprvé.

2 thoughts on “Veselý & Bočky 2011 bílé, Richard Stávek

  1. Víno je fajň, minimálně na zjištění, že existuje něco jiného než běžná produkce, ale pilo se dobře a ve skupině nedotčených kamarádů. Fajň mi nepřišla cena, ale to je jen můj problém :-)

  2. Myslím, že úvodní dvouhodinová procházka po němčických vinicích, kterou vinař laskavě poskytuje návštěvám, má naznačit, že ceny vína odpovídají vynaložené práci :o) Navíc Richard je myslím v postavení, že by víno vyprodal i za vyšší cenu. Je to ruční práce, jasně odlišná od ostatní produkce, z toho pohledu mi ceny nepřijdou přehnané, i když jinak taky mám rád nižší ceny …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *