Vermentino z Bolgheri


Dnes jedno Vermentino z Bolgheri, ale ne Vermentino Bolgheri. Vermentino Bolgheri je DOC, Vermentino z vinařství Donna Olympia 1898 je z nějakého neznámého důvodu zatříděné jen jako IGT. Náhodný objev v supermarketu COOP, lahev za baťovských 9,90 EURO. Shodou okolností jsem dnes kolem vinařství jel, dal jsem si ranní kafe v Montescudaio a zmzlinu v Castagneto Carducci cestou na krásné a téměř prázdné pláže pod San Vincenzo. Už to není taková idylka jako v roce 2007, kdy pláže byly doslova prázdné i v červenci, ale stále je to velká pohoda. S jednou vyjímkou, na přilehlé silnici nainstalovali parkovací automaty, parkování (a tedy i koupání) je za dvě EURO na hodinu. 

Vermentino 2020 IGT Toscana, Donna Olympia 1898
Jednoduchá etiketa, burgundská lahev a drcený korek. Ve skleničce je poměrně plná žlutá barva, tak akorát na pomezí citronové a slámové. Na nose středně intenzivní, zralé citrony, meruňky a broskve, vzdáleně meloun. V chuti hladké, harmonické, s dobrou kyselinou (ale žádná divočina), příjemné – hladké – harmonické. 12,5% alkoholu, lehce štiplavý konec, příjemná délka.

Mám s tím jeden problém. Cítím z vína perfekcionismus, harmonii (skoro až nepatřičnou v červnu 2021), je to hladké, pěkné a bez vzrušení. Poslední dva týdny jsem v Toskánsku přechutnal několik Vermentin 2020. Některé měly hodně dominantní kyselinu a žádné nebylo tak dokonalé, ale byla s nimi lepší zábava. Už jsem to naznačil, víno ročníku 2020 by v červnu 21 ani nemuselo být dokonalé – tím nechci obhajovat vady, ale drobné nedokonalosti nebo disbalance rád vyměním za živost a energii. Technicky je Vermentino Donna Olympia perfektní, k pizze za venkovních teplot 27+ stupňů OK, ale není to zábavné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *