Velikonoční Pinot (a Silvaner)

Dvakrát Franky, dvě escherndorfské vinice klasifikované jako Erste Lage a dvě ukázky, jak se typický vápencový terroir zapíše do vína. Pinot Noir ukazuje pěknou harmonií mezi typickým německým strohým projevem a teplým ročníkem 2015, Silvaner baví vyšší koncentrací, zdůrazněnou i vyšším alkoholem, a opulentním ovocným projevem.

BL P1410434 Silv S a PN ráno

Spätburgunder S Erste Lage Fürstenberg 2015, Horst Sauer
Koupil jsem krabici bez ochutnávky. Při degustaci jsme to nějak přeskočili, doma jsem si vína všiml jen jako položky v ceníku a řekl si, že když má Sauer skvělá bílá vína, tak můžu klidně koupit i jeho jediné červené. Spätburgunder je německý název pro Pinot Noir neboli Rulandské modré, ale to pravidelní čtenáři určitě vědí.

Stylizovaná burgundská lahev, typická sauerovsky barevná etiketa a štoubovací uzávěr – myslím, že vinařství už pro tichá vína používá výhradně šroubovací uzávěry. Ve skleničce je nádherná barva, zralá červená s oranžovým okrajem prakticky doběla. Na nose zralé ovoce, peckoviny na hranici přezrálosti (švestky, třešně, višně), a jemný dotek koření. V chuti suché a hladké, hodně nazrálé v lahvi i hodně zralé v ovoci (horký ročník 2015 se projevil), švestkové. Je to perfektně vyrovnané včetně stopy pinotové zemitosti a kořenitosti, ovocně masité, a nesmím zapomenout napsat hned první dojem: typický německý Pinot z vápence. Má přesnou rovnováhu mezi ovocným a zralým projevem horkého ročníku na jedné straně a německou pinotovou strohostí na druhé straně, plus učebnicový vápencový projev. Při vyšší teplotě se ztrácí kyselina a víno se stává trochu nudné, s malým podchlazením je kyselina téměř dokonalá. V závěru se přidává dubový sud včetně stopových těkavek jaké někdy zanechávají nové barikové sudy.

BL P1410419 Silv S a PN večer

Silvaner S. Escherndorfer Lump Erste Lage 2018, Horst Sauer
13,5% alkoholu, krásná sauerovsky barevná ambaláž (Bocksbeutel a štoubovací uzávěr). Ve skleničce světlá citronově žlutá barva s jemným perlením na stěnách. Na nose známá sylvánovsko citronová aromata, sice tenká, ale se zřetelně vyzrálejším ovocem než si pamatuju z předvčerejšího Sauerova kabinetu. V chuti suché s perfektní kyselinou, zralými citrusy (citrony, limetky), lehce i s trávou a skoro neznatelné je závěrečné koření, skryté ve zralém projevu. Hodně sylvánovské a vápencové, hodně koncentrované, perfektně čisté, jiskrné, okouzlující. I vyšší alkohol se zpočátku schová v příjemné lehkosti a čistotě, raději si dám pozor a nebudu lahev dopíjet – ostatně musím vynalézt zámek na lahve, který bych včas zamkl a později mi bránil dopíjet, když duše povzbuzená alkoholem zpívá, jednu skleničku ještě můžeš :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *