Tramín po deseti letech

Eguisheim hrady

Deset let starý tramín jsem asi přivezl z alsaské dovolené v roce 2006. Několik návštěv v Eguisheimu byl pro mě příjemný šok, protože městečko je nejen nabité vynikajícími vinaři, ale taky malebné a výstavné – až teď jsem se na jednom cizím serveru dočetl, že ho považují za nejkrásnější město Alsaska.

Eguisheim kašna 2

Tramínu se povedlo to, co nebylo dovoleno mnoha ryzlinkům, šeďákům a muškátům, totiž dožít se deseti let. Objevil jsem ho na konci června a otevřel ho na oslavu sedmého výročí Skleničkova blogu :) Popravdě jsem otevření lahve odkládal několik let kvůli očekávání sladkého projevu chuti, ale to se nesplnilo. Korek byl promočený jen do poloviny a netrhal se, tak jsem se hned začal těšit.

Gewürtztraminer Pfersigberg 2004, Alsace Grand Cru, Michel Schoepfer, Eguisheim

P1170041 GWT 2004 GC Shoepfer

Nazlátlá plná barva, ve vůni nazrálost hrušek, mokré listí, vosk, med a jemné koření. V chuti mizející kyselina a vytrácející se zbytkový cukr. Cukr není nijak výrazný, jen uhlazuje celkový dojem. Převládá mineralita, med a koření, lehkost a pitelnost. Podle etikety 13,5% alkoholu, ale hádal bych 12 – 12,5%. Velmi hebký kořenitý závěr a dlouhá dochuť. Síla a svěžest mladého tramínu jsou už pryč, ale mineralita a jemnost je bohatě nahrazují. Výrazně jemné víno a zatím asi nejzajímavější tramín, jaký jsem kdy pil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *