Pergolaia 2009, Caiarossa, Toskánsko

P1110033 3x Pergolaia Etiketx

Tentokrát Pergolaia 2009 nepřekvapila žádným umístěním nebo hodnocením 90+ na mezinárodní soutěži, ale jen tak ve středu večer doma, u televizního semifinále Holandsko – Argentina.         Po sedmi měsících skladování jsem se o ni bál a provedl jsem kontrolní degustaci. Od první chvíle si vedla jako Němci s Brazilií v semifinále fotbalového mistrovství. Měla mohutnou ovocnou vůni s kůží, lesní plody a nazrálost. Typickou rubínovou barvu s výraznou smáčivostí. V chuti stále ještě pevnou kyselinu, ovocné tělo (vyzrálé lesní plody) s hladkými taniny, lehkou ohnivost danou vyšším alkoholem a slušnou délku. Struktura (třísloviny) už ustupuje ovocnému tělu, dominuje vyzrálost a víno se zdá být na vrcholu. Není to typické Toskánsko, na to je příliš jemné a francouzsky atraktivní, ale je snadné si ho zamilovat.

Caiarossa Budova 4279

Biodynamické Sangiovese z mladých vinic vysazených v letech 1999 a 2000, na kterém se dá demonstrovat to, o čem jsem se tady letmo zmiňoval: totiž že není pravda, že nemůžete vysadit rovnou staré vinice. Když chcete vysadit vinice a dožít se toho, že budou dávat koncentrované, „staré“ víno, Vieilles Vignes nebo Alte Reben, musíte je rovnou vysadit „jinak,“ jako staré vinice. Měl jsem všechny ročníky Pergolaie počínaje 2003 a už 2007 ukazovala schopnost vyzrávat v čase. Ročník 2009 to ukazuje znovu a s delší trvanlivostí. Slušný sklon vinic, hustota přes 9000 keřů na hektar, počasí bez srážek (a žádné zavlažování, samozřejmě!) a nuladevítka se stále drží a zlepšuje. Nemyslím, že by se ještě vyvíjela nějak významně dál, ale na tomhle víně se dá názorně ukázat, jak se zakládají vinice, které mají v budoucnosti dávat víno „ze starých keřů.“ Že je chuťově tak přitažlivá, na tom se už podílí i nekompromisní sklepní zpracování, odrůda a místo.

3 thoughts on “Pergolaia 2009, Caiarossa, Toskánsko

 1. Dobrý den,

  také jsem před několika dny pil tohle víno a máte úplnou pravdu v té Francii. Chutná jako sametově hladký Merlot z St. Emilionu.
  Jinak s italskými víny a odrůdou Sangiovese nemám moc zkušeností.

  S pozdravem

  Jiří Doležel

 2. Je pravdou, že k té německo brazilské divočině o den dřív by byla pergolaia moc jemná :)

 3. Krásné víno na začátek podzimu, vůně a chuť evokující léto, vyšší alkohol chránící před zimou a barva vášnivě červená, tmavá jak krev. Ideální na splín :-) Holčičí víno s taniny hladkými jak ruce prvničky. Radost pít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *