Suché moselské kabinety

BL P1400839 3x Schmitz

Jaro je tady, budou se pít ryzlinky! Ještě nedávno jsem si dělal legraci z marného boje proti představám o suchých moselských kabinetních ryzlincích. Teď s tím budu muset přestat, protože jsem se rozhodl k nejnovější zásilce vín od Erbese přihodit tři suché ryzlinky vinařství Schmitz-Bergweiler, z toho dva kabinety.

Přiznávám, že občas se suché kabinety vyskytují a najdou, přestože za tradiční verzi stále považuju feinherb a sladký kabinet. Využil jsem příležitosti, když na dvě lednové degustace do Prahy přijel se Stefanem Erbesem Jurgen Schmitz a objednal tři jeho vína jako doplnění nabídky ryzlinků pro ty, co chtějí svůj ryzlink co nejsušší. Další dovozy zvážím podle vašeho zájmu. Stručné degustační  poznámky:

BL P1370917 Urzig z Wurzgarten

2017 Alte Reben Riesling trocken QbA
Ve skleničce plnější jiskrná citronově žlutá barva, na nose výraznější aromatika citrusů, meruněk a akátového květu. V chuti německy suché (= s malým zbytkovým cukrem), s drobnou perličkou rozpuštěného kysličníku uhličitého, pěknou kyselinou a zralejším citrusovým projevem. Jemně minerální závěr. Spíš krátké a jednoduché, ale se slušnou koncentrací a čisté. 12% alkoholu. Cena 250 Kč. Levněji už to nejde :-)
2017 Bernkasteler Badstube Riesling Kabinett trocken
11% alkoholu a suchý kabinet, na Mosele trochu vzácnost. Plnější žlutá barva a drobné perlení na stěnách sklenky. Ve vůni je hodně štědrý s jemnými citrusy a meruňkovými aromaty. V chuti málo tělnaté s pěknou kyselinou, citrony a limetky, časem s provzdušněním i jablka, a lehký minerální tón. Je to jednoduché, jemné, čisté a dobře pitelné. Středně dlouhé, příjemné pití. Cena 270 Kč
2016 Ürziger Wüzgarten Riesling Kabinett trocken
Podle analytik 12% alkoholu,  7,5 gramu kyselin a 6 gramů zbytkového cukru, na moselský ryzlink echt suché. Zářivá a slušně plná citronově žlutá barva. Na nose plnější vůně, zralé citrusy a lipový květ, intenzivní a koncentrované. Důrazný a příjemný ovocný projev červené břidlice z Würzgarten. V chuti pěkná a výrazná kyselina, citrusový nástup, slušná koncentrace a úplně suchý projev. Mně tam aspoň pár gramů zbytkového cukru chybí, z Mosely a zvlášť z Würzgarten ho čekám. Slušně dlouhé a vzorně čisté, výrazný kamenitý závěr a slaná dochuť, krásně minerální.  Cena 330 Kč.
BL P1400855 Alte Reben lahev
Půlbedýnka A (=3 lahve) je za 850 Kč, dvě půlbedýnky jsou za 1700. Ceny jsou vymyšlené na prodej po šesti lahvích a zahrnují rozesílku Uloženkou.cz (žádné příplatky za Uloženku). Pro ty, co chtějí jen po jedné lahvi, jsem připravil nabídku tří nejsušších pozdních sběrů vinařství Karl Erbes (ale můžete si vybrat kterákoli jiná vína z aktuální nabídky týdne):
2017 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 390 Kč
V ročníku 2017 vyjímečně čistý, koncentrovaný s ovocným projevem, typickým charakterem šedivé břidlice a mineralitou Erdener Treppchen.
2017 Ürziger Wüzgarten Riesling Spätlese trocken – 390 Kč
Červená břidlice, tradiční ovocný projev zdůrazněný vynikajícím ročníkem a vyšší koncentrací.
2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken – 390 Kč
Dokonalá vyrovnanost kyseliny a zbytkového cukru, po roce je víno pěkně ohlazené a připravené k pití.
Bedýnka B čili tři Erbesovy ryzlinky jsou za 1170 Kč, stejné poznámky k cenám (po šesti lahvích, míchání s půlbedýnkou A je samozřejmě možné)  a distribuce Uloženkou je v ceně.

Tentokrát to nebudu počítat jako další bedýnku v řadě, jen přivezu pár krabic suchých ryzlinků. Dál je budu nebo nebudu vozit podle vašeho zájmu, objednávek a komentářů. Můžete si nakombinovat vlastní výběr nebo se přihlásit k navrženým dvěma variantám A a B, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *