Srovnávací degustace v září: Francie proti Itálii a Německu!

Nejnovější zprávy: Burgundské Pinoty Marka Boutheneta jsou objednané, zaplacené a naložené na náklaďák, přijedou asi ve čtvrtek. Rozesílat budu asi až v pondělí 9. září. Konec hlášení. Pinoty sice přijedou až koncem týdne, ale už vymejšlím čertoviny. Například degustaci jako soutěž mezi Francií a Itálií, případně Francií a Německem. Chtěl bych to pojmout trochu jinak, než se podobné degustační souboje dělají. Na tu myšlenku mě přivedl seznam vín, které mi z Burgundska přijedou.  

Náhodou to vyšlo tak, že některá vína, která vezu z Francie, mají stejnou cenovku jako vína přivezená nedávno z Toskánska. V zásadě je to tak, že stejná nákupní cena (plus moje prodejní marže) dávají stejnou nebo podobnou prodejní cenu. Takže bych proti sobě nechtěl postavit vína se stejným zatříděním, ale natvrdo vína se stejnou cenou (nebo aspoň ve stejné cenové kategorii).

P1260567 Oranžády Set-up

Milovníci vína se sklonem k cestování to už znají: v některých regionech dostane importér slevu, v některých bohatších regionech s vyššími cenami nedostane. Ve výsledku to znamená, že se v Čechách neprodává burgundská regionální apelace proti (= za stejné peníze) podobně zatříděnému Toskánsku (například Rosso di Toscana), ale proti toskánskému Village (Vino Nobile). Samozřejmě, francouzské a italské kategorie si navzájem neodpovídají. Přesto se už ve vyspělých zemích vžilo, že každý vinař vyrábí tři kategorie vín. Základní kvalitu (regionální apelaci), střední třídu (v Rakousku to často označují jako single vineyard, v Burgundsku Village) a pak to nejlepší. Výběr z nejlepších poloh nebo samostatně zpracované nejlepší vinice. To jsou burgundská Premier Cru a Grand Cru, německá Grosses Gewachs a toskánské Riservy.

Nedávno jsem na blogu rozumoval o tom, že mám stále rád Francii, ale při racionálně (=cenově) motivovaných úvahách se docela jasně kloním k Itálii a Německu. Proto chci udělat degustaci, kde proti sobě postavím francouzská, italská a německá vína ne podle zatřídění, ale podle ceny. Dám několik příkladů, třeba sekty:

Crémant de Bourgogne Blanc de Noir NV, Domaine Marc Bouthenet –  490 Kč
2015er Urziger Wurzgarten Riesling Sekt, Weingut Karl Erbes – 490 Kč

nebo úplně typicky, stejně drahé Toskánsko a Burgundsko:
Vino Nobile di Montepulciano 2016, Tenuta di Gracciano – 420 Kč
Bourgogne Hautes-Cotes de Beaune 2017, Domaine Marc Bouthenet – 420 Kč
Pro základní Pinot od Boutheneta to bude tvrdý test, protože Vino Nobile z Gracciana dostalo v Decanteru 93 bodů :-) ale co už…  a jako zajímavost chci proti sobě postavit burgundské barikované Chardonnay a italskou směs čtyř odrůd kvašenou a školenou v nerezu:
Campo del Guardiano 2014 Orvieto Classico Superiore, Palazzone – 600 Kč
Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2014, Domaine Berthenet et Fils – 600 Kč

BLOG P1240954 JP Dirler

předběžně mám přislíbenou roztomilou dvojici Sylvánů od dvou prvoligových vinařství z Alsaska a Franků v cenovém segmentu přes 500 kaček:
Sylvaner Vieilles Vignes 2013, Dirler-Cadé
2018 Silvaner Escherndorfer Lump Erste Lage, Horst Sauer

ale intenzivně vymejšlím i dvojici v kategorii 200-240 kaček :-) Soukromě mám své favority, ale Burgundy ještě nepřijely, takže výsledek Nobile x Hautes Cotes vůbec nemůžu předjímat, stejně jako Vino Nobile Riserva 2013 proti burgundskému Santenay nebo Maranges Premier Cru (cenově to vychází blíž se Santenay Village, ale uvidíme). Přijďte se přesvědčit, jestli se vyplatí kupovat Francii, Itálii nebo Německo!

Samozřejmě by bylo nejlepší nalívat vína po dvojicích a dopřát si přímé srovnání – neslibuju, ale pokusím se to zařídit. V ideálním případě se nás sejde lichý počet a výsledek určíme prostým hlasováním. Jestli se nás sejde sudý počet, potom se asi budu muset zdržet hlasování a nechat to na účastnících. Výběr kandidátů bude krajně pečlivý, proto věřím, že test dopadne líp, než volby do českého parlamentu :-)

blog-p1300792-obsazeno

Čas a místo: v úterý 17. září v 18:30 v soukromém klubu na Praze 4, Družná ulice. Cena včetně malého občerstvení neutralizačního charakteru je 600 Kč. Je nutná přihláška předem do 12. září, rezervace platí až po potvrzení. Hlaste se, hlaste se co nejdříve, bez vás to nepůjde :-) Přihlásit se můžete tady.

2 thoughts on “Srovnávací degustace v září: Francie proti Itálii a Německu!

  1. Dobry den, objednal jsem pinotovou bedynku, avsak do 21.9.2019 jsem v Recku. Muzete prosim odeslani moji bedynky odlozit k vyse uvedenemu datu? Dekuje a zdravi Matousek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *