SKB 81 – Paul Janin, Beaujolais

Při přípravě jsem překvapil sám sebe zjištěním, že bedýnku z Beaujolais vyhlašuju už popáté. Třikrát s morgonskými Desvignes, před rokem Chateau de Durette a letos zkusím přivézt sólo vína Domaine Paul Janin (na úvodní fotce je Eric Janin). O vinařství jsem už psal několikrát, třeba tady a tady, takže dnes jen stručně.  

Domaine Paul Janin trvá od roku 1918 a je svázaná s apelací Moulin-à-Vent. Ta se obecně považuje za nejvýznamnější Cru Beaujolais, jako perličku dodám, že je to jediná místní apelace, která není pojmenovaná podle konkrétní obce, kolem které se rozkládá. Tou obcí je Romanèche-Thorins (Moulin-a-Vent zasahuje částečně k Chénas), ale místní dali přednost pojmenování apelace podle historického větrného mlýna na kopci nad obcí. Mlýn je už 450 let starý a mlít se v něm přestalo v roce 1850, ale dodnes tvoří nejznámnější vizuální symbol spojený s regionem Beaujolais. Mimochodem Eric Janin vzpomíná, že jedna z jeho vinic, Les Greneriers, leží poblíž mlýna a její název připomíná, že se tam dříve pěstovalo obilí. Novinkou je, že po letech 2016 a 17, kdy Janinům kroupy zničily tři čtvrtiny úrody, začali kupovat hrozny a vyrábět víno ze dvou dalších apelací, Chénas a Brouilly. Vína z vlastních vinic se nadále lahvují jako Domaine Paul Janin, vína z pronajatých vinic jako Maison Paul Janin.

Beaujolais. Pro nově příchozí čtenáře zopakuju pár článků o Beaujolais zítra nebo pozítří, dnes jen stručně: Beaujolais je malý region na jihu Burgundska, kam Filip Smělý ve čtrnáctém století vykázal odrůdu Gamay. Někdy v době, kdy Karel IV. zakládal v Praze univerzitu a v americkém Napa Valley se proháneli bizoni. Dnes je to tavicí kotlík stylů, ve kterém jedinou odrůdu a všechna vína sváže jediný způsob kvašení (karbonická macerace). Potom už totiž nastává zmíněný tavicí kotlík, ve kterém se všechno mísí. Mladé Beaujolais Nouveau, ve kterém se scestně zhlédlo naše Svatomartinské, vynechám: to není seriozní víno a s pravým Beaujolais nemá nic společného. Před dvěma roky jsem při cestě do Beaujolais vybral dva vinaře a o rok později jsem se v ročence Revue du Vin de France dočetl, že oba patří do nejužší, šestičlenné beaujolaiské špičky. Z jejich vín byly první dvě božoléské bedýnky, pro letošní rok už jedno z vinařství, Louis-Claude Desvignes, dostalo nejvyšší možné hodnocení v ročence Revue du Vin de France a zařadilo se tak do francouzské absolutní špičky. Na mě zbylo druhé z nich, dvouhvězdičkové Domaine Paul Janin.

Domaine Paul Janin et Fils, Romanèche-Thorins. Ve starých encyklopediích ještě najdete, že nejvýznamnější beaujolaiské apelace jsou Moulin-à-Vent a Fleurie, až v posledních deseti letech se k nim nově připočítává Morgon. O Janinech píše vinařská ročenka Revue du Vin de France, že sice nehospodaří na těch nejlepších polohách v apelaci, ale že z nich dokáží udělat ta nejlepší vína, především důslednou prací na vinici. Pro Janiny jsou typické nízké hektarové výnosy a následně vysoká koncentrace vín. Pro základní Beaujolais Villages Rouge 2018 udává Eric Janin výnos 50 hl na hektar, pro Vignes du Tremblay jen 39 hektolitrů (vinice s běžnou hustotou výsadby 10 – 11 tisíc keřů na hektar). Všechny parcely zpracují separátně, případné mísené vín probíhá až před lahvováním.

V minulých letech si získalo obdiv i Janinovo Chardonnay čili Beaujolais Villages Blanc. Pro ročník 2018 Janin udává výnos 50 hl na hektar, kvašení a roční školení na kvasničních kalech ve starých osmiletých barikových sudech. U čtvrtiny sudů proběhlo jablečno-mléčné kvašení. Vzpomínám si, že jsem se na to Erika Janina ptal při první návštěvě před pěti lety. „Nechávám to proběhnout, ale nepomáhám tomu, nepřidávám kvasinky,“ řekl mi. „Když malolaktická chce proběhnout, tak proběhne.“ Měl jsem už tři ročníky jeho Chardonnay, vždycky to bylo bohaté, koncentrované a minerální víno, barikový sud byl patrný, ale nedominoval. Vždycky mě bavilo, že zatřiďuje víno jako Beaujolais Villages, přestože by ho mohl označit i jako Macon Villages. S burgundským zatříděním by zřejmě bylo prodejnější, ale místní patrioti to tak dělají, dávají přednost názvu Beaujolais. Navíc má Janin šardonky každoročně jen málo.

Jaké sestavy jsem pro vás vymyslel? Rozdělil jsem je do trojic čili půlbedýnek:
půlbedýnka A
Piémonts 2018, Beaujolais Villages Rouge – 330 Kč
Argiles 2018, Beaujolais Villages BLANC – 400 Kč
Vignes du Tremblay 2018, Moulin-a-Vent AOC – 450 Kč
celkem 1180 Kč.

půlbedýnka B, úsporná
Brouilly 2017 – 420 Kč
Chénas 2017 – 430 Kč
Piémonts 2018, Beaujolais Villages Rouge – 330 Kč
celkem 1 180 Kč

půlbedýnka C
Brouilly Terroir d’Odenas 2017 – 430 Kč
Chénas Les Blémonts 2018 – 440 Kč
Vignes du Tremblay 2018, Moulin – 450 Kč
celkem 1 320 Kč

Navíc při dostatečném zájmu přivezu i dvě nejdražší Janinova vína:
Saprolite 2018, Moulin-à-Vent – 580 Kč
Héritage 2018, Moulin-à-Vent – 666 Kč

Časově to vychází na začátek února: víno objednám za týden, 28. ledna, a přivezu v týdnu po 3. únoru, podle počasí. Rozvážet a rozesílat víno bych chtěl po 10. únoru. Pravidelní účastníci to už znají, ale rád uvítám i nová jména: budu zase potřebovat vaše přihlášky a zálohy. Ceny jsou jako obvykle včetně poštovného (přednostně Česká Pošta, případně Uloženka) při odběru minimálně šesti lahví (libovolné složení, záměny jsou možné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů. Těším se, že se zase přidáte! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *