Pozdní sběr z Moravy a dva vzorky z Francie

Včela

V úterý jsem objednal piemontské bedýnky a pro malý zájem zrušil piemontská trička. Taky jsem pročítal soukromé e-maily došlé k pondělnímu Návrhu. Nic nového pod sluncem – stejné moravské problémy se táhnou tak dlouho, že na nich je zajímavé už jen to, kdy to praskne.         

Pulp Fiction 1

Na konci roku 2008 jsem měl připravený přihlouple zábavný text ve stylu Pulp Fiction o tom, jak novodobá vinařská mafie vysazuje za peníze z evropských dotací papírové vinice v mokřiskách v údolí, aby mohla legalizovat levné dovozy z Itošky podle hesla Lis na víno – největší přítěž vinaře. Nezveřejnil jsem to, protože můj insider měl obavu, že by to poškodilo všechny moravské vinaře. Zrovna včera mi další insider napsal jako důkaz myšlenkových stereotypů stejná slova: až to praskne, tak to poškodí všechny. A do toho napsal prezident Svazu vinařů rázně: Teď je ta správná doba. Dávno tomu, co jsem jednomu mladému vinařství radil, aby při propagaci nepoužívalo slogan Víno z Moravy, protože (eufemisticky řečeno) se tím spojuje s něčím, co nemůže ovlivnit a co mu může způsobit velké problémy.

5 Sraz

Bývaly časy, kdy jsem zhusta jezdil na Moravu a touto roční dobou upíjel darované sudové vzorky nových vín z lahví stylově popsaných stříbrným fixem. Letos v zimě žádné moravské vzorky nemám, zato jich přišlo pár z Itálie, Německa i Francie. O některých jsem už psal, dvěma dalším se chci věnovat tentokrát. Minulý týden jsem dostal Sauvignon a Pinot Noir, která pan Treuillet lahvoval v pondělí 27. ledna. Právě před rokem jsem u něj ochutnával Pinot po jednotlivých sudech, Sauvignon jen předchozí ročník :o) Nejspíš to byl dárek za ocenění v soutěži Prague Wine Trophy, kam jsem poslal jeho Pouilly-Fumé 2012 a s 89 body získalo zlatou medaili.

Pouilly-Fumé 2013, Sébastien Treuillet

PF 2013 Etiketa

Světloučká bledá barva. Vůně zpočátku zavřená, jemně ovocná a minerální, žádná aromatická bomba, jakou byste čekali od Sauvignonu. V chuti živé až do perličky, minerální až do olíznutí křemene (a to si myslím, že Treuillet má vinice většinou na vápencové hlíně, žádný křemen, aspoň co mi ukazoval – auto mu zapadlo v blátě). Pěkná pevná kyselina (nejspíš po JMK) je dobře vyvážená s minerální složkou, jakoby chtěla vyvolat diskusi, jestli je pro víno důležitější kyselina nebo mineralita. Hodně citlivě použité sudy. Minerální vůně jsou asi zčásti poplatné nedávnému lahvování a s tím spojené dávce síry (lahvovalo se týden před degustací), přesto má víno trochu jiný projev než loni.  Sympaticky vrstevnaté, složené z tří vinic na různém geologickém složení. Podle ohřátí se chvílemi objevují i nezralé travnaté tóny, zatím jen náznakově ovocné (meruňky, broskve), výrazná mineralita.

Ve srovnání s předchozím ročníkem je víno ještě hrubé, drsné, ale sklony k eleganci vykazuje už teď, těším se! Předpokládám, že ho pan Treuillet uvolní do prodeje až před prázdninami, snad do té doby vydrží zásoby 2012 :o)

 Coteaux du Giennois 2012 AOC, Sébastien Treuillet

Treuillet s pipetou

Coteaux du Giennois AOC je malá a mladá apelace v údolí Loiry. Byla založena v květnu 2008 a v roce 2009 měla jen 190 hektarů vinic. Inspirovaná úspěchem blízkých loirských apelací Sancerre a Pouilly-Fumé přebírá i jejich odrůdy: Sauvignon Blanc pro bílá vína, Pinot Noir a Gamay pro červená. Podíly dvou modrých odrůd ve směsi nesmí překročit 80%.

Poslední pravidlo mi to skutečně neusnadňuje: v únoru 2012 jsem u pana Treuilleta ve sklepě ochutnal pět sudových vzorků v přesvědčení, že jde o čistý Pinot Noir. Část byla v barikových sudech, část v pětistovkách (tonneaux) a jednotlivé vzorky/sudy se od sebe dost lišily, ale pokaždé byl projev jasně pinotový. Po roce mi pan Treuillet poslal lahev výsledného cuvée a podle chuti bych tipoval Gamay. Obě jsou to burgundské odrůdy (Gamay vykázal burgundský vévoda Filip le Hardi z Cote d’Or dekretem z roku 1395) a při výraznějším barikování se obě odrůdy snadno zamění :o) Nicméně tentokrát, poučen ovocným projevem Treuilletova Sauvignonu 2012, si tipnu na převahu ovocného Pinotu s dvaceti procenty ještě ovocnějšího Gamay :o)

P1130382 CdG Treuillet

Světlá hnědorudá barva s fialovým odstínem, fialková vůně s mineralitou a jemnými lesními bobulemi, kořeněná dřevem. V chuti kultivované, jemné, úplně suché, s pěknou kyselinou a jemným ovocným projevem (pinotovské lesní plody). Lehké, příjemně pitelné s 12,5% alkoholu. Ukazuje podobnou jemnost, jako Treuilletovo Pouilly-Fumé 2012, byť je Pinot s Gamay jiná disciplína než Sauvignon. Díky jemnosti projevu výborné, díky relativnímu mládí nadějné víno.

4 thoughts on “Pozdní sběr z Moravy a dva vzorky z Francie

  1. Tak já nějakou malou zásobu P-F 2012 ještě mám :-)) Kdyby jsi potřeboval, tak ti dvě nechám/vyměním ;-) Na P-F 2013 jsem hodně zvědavý.

  2. Jen malá technická, franc. „Philippe le Hardi“ se česky jmenuje jako „Filip Smělý“, protože už ve čtrnácti prý bojoval jako lev :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *