Pozdní sběr s piemontskou šardonkou

Pondělí dalo potvrzení na včerejší příspěvek. Psal jsem o zkušebním hodnocení dvou ryzlinků a hned ráno byla v poště zpráva o prvním letošním kole Prague Wine Trophy, kde budou soutěžit i slaďáky. A taky pár změn oproti předchozímu ročníku.

Noty P1090267

PWT 2013 zavedla, že medaile dostávala všechna vína, která dosáhla odpovídajícího skore. 85-86 bodů byla stříbrná medaile, 86-89 zlatá a přes 90 velká zlatá. Spolu se změnou způsobu hodnocení (porotci mají najednou k dispozici 20 vín a můžou je srovnávat) to přineslo zvýšení počtu medailí. Stalo se, co jsem čekal: v roce 2014 se limity pro medaile zvednou. Stříbrná bude za 87 bodů a zlatá za 88-89 bodů. Na medaile z PWT bude těžší dosáhnout, bude to mnohem exkluzivnější záležitost.

Když někdy sedím večer nad vínem sám, napadají mě plány na nové bedýnky. V pondělní ranní poště zval e-mail k vytoužené návštěvě jednoho vinařství,  v neděli večer mi napsal Stefan Erbes z moselského Ürzigu: Ještě děláš ty bedýnky s výběry vín? Nabízím šest kabinetů od ročníku 2007 až do 2012! Nevím, jestli na ryzlinky není brzo (naposledy jsem je měl v bedýnkách v listopadu), ale německý kabinetní ryzlink je kategorie sama o sobě a s nastupujícím jarem mě to láká!

P1130743 Battaglio v předsíni

Nedosti na tom: v pondělí ráno mě budil telefonem dopravce se zásilkou piemontských vín: „Stojím před poštou a nemůžu Vás najít?“ Za půl hodiny jsme to vynosili do předsíně :o) V poledne přišla zpráva z tiskárny, že trička s motivem Piemontské Olympiády jsou hotová. Do toho jarní slunce, že se mi zachtělo vytáhnout na zahradu stůl a gril. Nemůžu za to, že mám kliku! :o)

V úvodním článku k piemontské bedýnce jsem se přiznal, že jsem Battagliovu šardonku vybral naslepo. Myslím, že to bylo poprvé, chtěl jsem snížit cenu a těšil jsem se na loňskou šardonku otvíranou už v únoru. Nakonec dala většina účastníků na moje doporučení a zaškrtla si místo ní Grignolino. Sám jsem jako první otevřel šardonku, pouhých 13 hodin po vyložení.

Piemonte Chardonnay 2013 DOC, Battaglio

P1130744 Chardonnay 2013 Battaglio

Víno přijelo utahané dlouhou cestou a kvůli tomu jsem málem ani poznámky nezapsal. Světlá odrůdová barva a svěže minerální vůně, nicméně celkový dojem byl nevýrazný, na hranici 80 bodů. Až po chvíli mě napadlo přelít víno do větší skleničky, ve vůni i v chuti se objevily nové barvy, pomohlo i ořátí. Ne všechny nové dojmy byly příjemné, některé animální, některé naopak ovocné. Víno se s časem proměňuje, stále  je svěží až do perličky na jazyku, minerální, ale odrůdově docela typické, i když hodně jednoduché až strohé. Lehké, s pěknou kyselinou, ale jednoduché pití na jarní sezení na zahradě. S nadějí, že týden po cestě předvede ještě něco navíc :o)

Počínaje úterkem začnu piemontské bedýnky distribuovat, jen doporučím účastníkům, aby dali vínům aspoň tři dny času na odpočinek po cestě. Podle šardonky soudím, že jim to pomůže.

One thought on “Pozdní sběr s piemontskou šardonkou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *