Dvě moselské Auslese

S blížícím se termínem soutěže jsem začal probírat zimní zásoby  slaďáků a vybírat, co bych letos mohl poslat soutěžit. Zasedli jsme na to s kamarády a přestože tvrdím, že hodnocení vín je práce, užívali jsme si ji náramně.

P1130733 2012 Auslese Etiketa

2012 Ürziger Würzgarten Auslese, Weingut Karl Erbes          Plnější zlatožlutá barva, ve vůni med a lípa, intenzivně ovocné: sladké broskve. V chuti začíná drobnou perličkou, meruňkovo-broskvovou kyselinou, koncentrovanou hroznovo-rozinkovou chutí s mirabelkami a se středně dlouhým jemně kořenitým dozníváním. Hodně jemné, ale mladé a zatím jednoduché. 8% alkoholu, 90-91 bodů/100.

P1130724 2010 Auslese xx

2010 Ürziger Würzgarten Auslese**, Weingut Karl Erbes

Nové vydání německé ročenky Gault & Millau 2014 řadí ročník 2010 mezi nejlepší ročníky desetiletí a moje dosavadní zkušenosti tomu odpovídají. Hvězdičky u moselských Auslese nemají žádnou exaktní definici, vinaři jimi označují vína (až do tří hvězdiček) podle svého názoru na stoupající komplexnost. Jiné vysvětlení říká, že to vpodstatě odpovídá podílu botrytických hroznů ve sběru a docela exaktně to vyjadřuje cena, která se s každou hvězdičkou zvyšuje.

Krásná plná zlatožlutá barva. Vůně je naleželá, s medem, lipovým květem, zřetelnou botrytidou a jemnými náznaky chemických tónů. V chuti svěží kyselina, odpovídající ročníku 2010, výrazný zbytkový cukr s tóny přezrálých broskví (a nedozrálých meruněk :o) a jemně minerální závěr. Hutné, silné víno s velkým potenciálem archivace. 7,5% alkoholu. 93-94 bodů a ještě se může zlepšovat.

Teď jen jestli mi ty body vyjdou i na soutěži :o)

2 thoughts on “Dvě moselské Auslese

  1. Ja, Spaetlese co leželo 11 Monate auf der Feinhefe mě taky napadlo, ale mám jen poslední ročník 2012. Jste zřejmě lépe zásobený, mně to lidi vždycky hned vykoupí :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *