Portugalci v Praze

V pátek se ve smíchovském Mamaison hotelu konala už druhá degustace portugalských vín, určená pro dovozce a odbchodníky s vínem. Z prvního ročníku jsem si odnesl především dojem o vysokém poměru kvalita/cena, bohužel jsem letos stihl přechutnat vína jen tří z dvacítky vystavovatelů.

P1180463 Ligia santos a Carlos Magalhaes

Ligia Santos a Carlos Magalhães, šéfka a sklepmistr vinařství Caminhos Cruzados (region Dão). Jejich vína jsem chutnal poprvé před rokem, lákají už netypickou moderní ambaláží. Jejich bílé barikované Titular White Encruzado 2013 (odrůda Encruzado) je docela úspěšný pokus o velké víno v burgundském stylu. Kvašené částečně v barikových sudech, se zřetelně barikovým, oxidativním nosem se stopou kvasnic, podobné v chuti, máslovité a suché s pěknou mineralitou. V červených mají celou řadu od moc pěkné základní nerezovky Titular Red 2012, úplně suché s jemnými taniny, přes seriózní střední třídu Titular Red Touriga Nacional 2012 (100% místní odrůda Touriga Nacional, jemné, teplé, s pěkně udělaným sudem a mandlovým tónem v závěru a zase velmi jemnými taniny), až po prémiové Titular Red Reserva 2012, což je směs tří lokálních odrůd (Touriga Nacional, Altrocheiro a Tinta Roriz) s výrazným vlivem bariku, ale zřetelnou elegancí. Na konci chuti ještě štípou taniny, víno je ještě mladé, ale pěkné.

P1180457 Palato

Kromě práce pro Caminhos Cruzados pan Magalhães má svoje vlastní vinařství Palato do Coa, ochutnal jsem tři vína. Branco 2011, bílé cuvée lokálních odrůd, bylo expresivní až extrovertní víno, s intenzivnějšími chutěmi včetně vyšší kyseliny i extraktu. Nerezovka, ale moc pěkná. Červené Palato Reserva (směs Touriga Nacional a Touriga Franca 50/50) má temnou barvu a extrémně silnou vůni nesenou vyzrálým ovocem, v chuti je charakterní a teplé, vyzrále ovocité s dlouhou dochutí. 100% barikové sudy, výborně vyvážené, plná chuť.

Julian Reynolds je potomek anglického obchodníka, který se usadil v Portugalsku v roce 1820. Dnes vyrábí v regionu Alentejo asi 200.000 lahví ročně, podle vlastních slov s některými zajímavými odchylkami od běžné technologické praxe. Nebudu zabíhat do podrobností, raději dosvědčím něco o předváděných vínech. Líbila se mi bílá Gloria Reynolds 2012 z odrůdy Arinto, ovocné s dotekem sudu a minerálními tóny, tabákovým nosem a výrazným zrale citronovým tónem v chuti. Suché, vyzrálé, za mě jasné ANO. Z červených bavila vyzrálá Julian Reynolds Grande Reserva 2005, směs Alicante Bouschet, Trincadeira a Syrah. Harmonická, ovocitá s červeným ovocem a dřevěnými tóny, ale dřevo je dobře zakomponované a ovoce silnější. Asi nejlepší byla Gloria Reynolds 2005, směs Alicante Bouschet a Trincadeira a stručně řečeno, ušlechtilá krása (bohužel i s odpovídající cenou:).

P1180464 4 Barricas

Joao Xabregas z vinařství Hacienda Branca (region Alentejo) předvedl dvě velmi zajímavá bílá vína: Hacienda Branca Verdelho 2013, suchou nerezovku s ovocným projevem a pěknou koncentrací, a Hacienda Branca IIIV 2013, naprosto seriózní cuvée tří odrůd (Verdelho, Vermentino a Viognier), ovocité, úplně suché s pěknou kyselinou a dobře použitým dubovým sudem, svěží a máslovité. Na závěr jsem dostal dostal sudový vzorek vína pracovně nazvaného 4 Barricas, směs Syrahu a Petit Sirahu, dosud nenalahvované víno. Husté, štiplavě kořenité, ovocité, s parfémovým nosem a evidentní převahou nových sudů.

Už před rokem mě lákalo přivézt portugalská vína do Komunitních bedýnek, tentokrát myslím, že bych šestici snadno složil :o)

Přesto už vím, že příští Komunitní bedýnky žádné zásadní překvapení nepřinesou – víc v úterý ráno!

3 thoughts on “Portugalci v Praze

  1. Radek: zatím jsem si vytipoval tři bílá, alkohol 12,5 / 12,6 / 13.
    Ondra Berka: dostal jsem už první ceny, zdá se to reálné. Už jen vyřešit dopravu :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *