Pár fotek z ospalého týdne

Týden je ospalý, protože čekám, až přijedou burgundské Premier Cru z Montagny od francouzského Vinaře roku 2020 (podle Guide Hachette). Brožurky, které přidávám do bedýnek, jsem vytiskl už v úterý a ve středu, v pátek bych měl vyložit víno. Víkend bude pracovní. Sešly se rekordní objednávky a já budu celý víkend sestavovat jednotlivým účastníkům bedýnky podle jejich přání. Zanadával bych si, bude to hrozná práce, ale strašně se na to těším!

Jediná vlastní fotka je ze čtvrteční degustace Consorzia vín Friuli Venezia Giulia. Výborný výběr vín a ještě lepší prezentace Mattea nevimjakdál (ale Friuli představil skvěle!). 23 tisíc hektarů vinic mezi mořem (Trieste) a Alpami, 1500 vinařů a 47 odrůd. Jak vidíte, potenciálně spousta podobností s ČR (ostatně Trieste byl až do první světové rakouský přístav). Čtyři DOCG oblasti a deset DOC včetně nejznámějšího Prosecca. Matteo Prosecco přeskočil a věnoval se friulské klasice s důrazem a Collio, seznam vín vidíte na fotce. Mě nejvíc bavila první dvě vína, výrazná nerezová Ribolla a Pinot Bianco s malým podílem barikových sudů. Lehký, čistý až téměř elegantní :-) ceny neznám, ale vína moc pěkná. Hodně zajímavá pětka, lehký Traminer. Navíc ty pohledy na friulské vinice se štíty Alp v pozadí!

Ve středu navíc přišla (propagační) zpráva z Tenuty di Gracciano della Seta o sklizni hroznů v Montepulcianu. Fotky zmiňované v titulku jsou (s vyjímkou seznamu friulských vín) z ní. Tuhle jsem dal kvůli nápadné výšce a zalistění révy. Je na ní vidět nebo tušit, že vedení révy slouží k odstínění slunečního záření a prodloužení doby vyzrávání hroznů.

Julio Straccia píše, že hrozny kontrolovali poslední tři týdny, než se rozhodli začít sbírat. A podle místní tradice se každá vinice sbírá a kvasí separátně. 19. září začali s Merlotem a 23. září se Sangiovese na vinici Miramar.  Myslel jsem, že komentáře „čistý Merlot z Miramar lahvujeme jen v nejlepšíc ročnících“ jsou čistý marketing, ale od fantastického Miramaru 2010 zatím žádný čistý Merlot nebyl. Někde i propagační komentáře berou vážně… Sklizeň skončila desátého října. Libují si, že byla velká, největší za poslední čtyři roky, a že po malolaktické fermentaci vypadají vína nadějně. Zatím jsem se nezeptal, ale mám podezření, že by už mohli mít v prodeji Vino Nobile 2017. Jestli to zajímá i někoho dalšího, napište do komentářů. Kdyby se nás zvědavých sešlo víc, ještě bych ho do Vánoc stihl přivézt. Vernacciu už s tím nepřivezu, ale Carmignano z Fattoria Ambra by se k tomu dalo dobře přidat :-)

Jestli všechno klapne a v pátek přijedou šardonky z Montagny od Berthenetů, v pondělí je začnu rozvážet a rozesílat. Těším!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *