S radostnou úlevou oznamuju, že jsem dnes přežil šestihodinový rozvoz vína v Praze. Úvodní věta vypadá jako špatný překlad z angličtiny :-) nechci marnit zbytky energie nad politikou, ale jeden moment si budu dlouho pamatovat. Bylo 39 stupňů a tříproudá silnice u křižovatky na Balabence byla stažená do jednoho pruhu, dvě orientační cedule nad silnicí přeškrtané velkým X oranžovou lepicí páskou. Auto se v tom horku přehřívalo a zkušený řidič ví, že v takovém případě musí stáhnout okénka a pustit topení na MAX, aby se všechno přebytečné teplo z motoru odvedlo do kabiny. Míjel jsem přitom pruhy vyhrazené cyklistům (cyklistu v Praze prakticky nevidíte) i všelijaké falické symboly na asfaltu omezující automobilisty a pobaveně vzpomínal na politické strany, které mají v programu podporu cyklistiky, omezení automobilů ve městech nebo naopak jejich podporu. Ale nakonec to vždycky skončí dopravními kolapsy, rozfofrovaným rozpočtem a nově i spolustraníky, kteří ve chvíli, kdy jejich strana propadá v průzkumech volitelnosti, přijdou s inovativní myšlenkou omezení prodeje alkoholu. Fakt nechci zabrušovat do politiky, ale některé věci by se měly uzákonit v Ústavě podobně jako Vyrovnaný Rozpočet: na automobilismus a prodej alkoholu nesahat!
2023 Flint Blanc, Weingut Hofmann
Flint = křemen, je to anglický převod německého Feuerstein. Bílý Flint je směs odrůd Silvaner, Riesling, Müller-Thurgau a Bacchus. Před rokem mě Flint nesmírně bavil lehkostí a krásnou kyselinou, byl krásně pitelný. Letos má sice krásných 11,5% alkoholu, ale slabší kyselinu jako z předchozích zápisků o Silvaneru. Odhaduju, že Flint má kolem padesáti procent Silvaneru, takže se z toho nedá soudit na celý ročník, ale podobnost je nápadná.
Bledá citronově žlutá barva, na nose lehká svěží vůně ovoce, jablka a citrusy. V chuti lehká kyselina a plnější provev, tentokrát skoro jistě s malým zbytkovým cukrem. Letní panenská jablka, limetka, svěžest a nízký alkohol. Dobře pitelné, ale hodně odlišné od ročníku 2022. Druhý den v otevřené lahvi má Flint víc strohý až kamenitě minerální projev, kyseliny sice nepřibylo, ale s vychlazením se to přibližuje předchozímu ročníku. Jablíčka, lehkost, a je to díky nízkému alkoholu krásně pitelné. První den jsem nebyl spokojený, druhý den je víno o kus lepší.
2023 Riesling St. Martin, Weingut Hofmann
Víno z opačného konce sortimentu, nejdražší ryzlink. Hrozny pocházejí z vinice Röttinger Feuerstein a další informace nemám. Podle projevu jde o starší výsadby, víno má pouhých 11,5% alkoholu a je to klasický ryzlink pokud jde o rovnováhu ovoce a kyseliny, ovšem s typickou křemennou mineralitou.
Štíhlá láhev a šroubovací uzávěr. Ve skleničce je hodně bledá citronově žlutá barva, na nose jsou hodně svěží citrusy a těžší květinová vůně. V chuti slušná kyselina, pocitově je feinherb, tedy na hranici polosladkého, s pěknou harmonií mezi citrusy, kvasnicově naleželým projevem a kamenitou mineralitou. Není to úplně jasný křemen jako u kabinetního sylvánu, ale první dojem je spíš kámen. Nechci se vymlouvat na vedro, ale poznámky se mění podle vedra a únavy – hned po otevření víno působilo hodně bohatě, opulentně, druhý den je to strohá klasika. Klasický strohý projev druhého dne je spíš polosuchý a může souviset s vychlazením (den v chladničce). Líbí se mi víc, navíc je to příslib, pokud jde o archivaci.