Málo známé Premier Cru z burgundských Maranges

P1210002 Maranges a kostel

Pro změnu to dnes zkusím stručně, bez vykecávání. I když… ve středu večer hraje Slavia o postup do Ligy Mistrů a zároveň startuje talkshow Jiřího Ovčáčka na TV Jaromíra Soukupa. Zajímalo by mě 1) na co se budete dívat vy a 2) který génius naprogramoval Ovčáčka proti fotbalu. Nebo že by cílovou skupinou Jiřího Ovčáčka nebyli frustrovaní muži, ale zanedbávané ženy?  

S blížícím se příjezdem nových Burgund ztrácím zábrany upíjet starší lahve. Burgundské Premier Cru 2014 papírově nevypadá moc staře, ale matně si vzpomínám, že vinař mluvil o nových výsadbách a víno oficiálně ani nebylo v prodeji, takže jsem s klidem otvíral.

BL P1430495 Maranges PC Loyeres

Maranges Premier Cru Clos des Loyères 2014, Marc Bouthenet
Klasická burgundská ambaláž, celokorek. Ve sklence temnější rubínovka, čistá. Na nose jemné a středně intenzivní lesní vůně, tmavé ovoce, jehličí, eukalyptus. V chuti pěkná pevná kyselina, slušná koncentrace a středně plné tělo. Tmavé ovoce jde spíš do lesních plodů, perfektní čistota. Hned po otevření víno projevem připomíná sevřené německé Pinoty, s ohřátím a provzdušněním přibývá ovoce a francouzské příjemnosti. Krásný závěr má štiplavé koření, čistotu, preciznost a sahá po eleganci, chutná slaně a dlouze, přestože jsou ještě malinko cítit svíravé taniny. Možná jsem si úvodními poznámkami o mladé vinici sám vsugeroval nějaký předsudek, protože čistotou a krásným závěrem je víno velmi zajímavé.

Můžeme se u vína dlouze bavit o tom, co znamená a jaký vliv na víno má terroir, ale potom dostanete pět nebo šest různých burgundských Pinotů od jednoho vinaře, z principu všechny z malého kousku země pár stovek metrů od sebe, a každý je jiný. Podle poznámek na webu jsem byl v Cheilly u Boutheneta poprvé v roce 2007 a dodnes si pamatuju jeho vysvětlení: „Země! To je půda, z té půdy to všechno je!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *