Erdenský Prelát, ryzlink po 25 letech

BL P1370958 Průřez břidlicí
Nevím, jestli  je v údolí Mosely ještě menší vinice než Prelát, ale s 1,5 hektarovou výměrou patří mezi nejmenší. Už jsem na blogu vzpomínal, jak mi Stefan Erbes k Vánocům 2013 poslal lahev Preláta 2012. Moc jsem toho o vinici nevěděl, jen tolik, že je to rarita a že malůvka biskupa sedícího na soudku je dnes vyhrazená striktně jen pro vína z Erdenského Preláta. Vzal jsem telefon a zavolal Stefanovi. Poděkoval jsem za dárek a zeptal se, co se stalo? Vy jste koupili Preláta? Nekoupili, pronajali, šťastně se smál a dodal: Taková věc se už dneska nedá koupit.

Nevím, jestli je někde k dispozici seriózní prezentace vinice Erdener Prälat, tak se musím pokusit o vlastní kompilaci informací z četby a z doslechu. Čistě technicky a zjednodušeně, rozlohou malý Prelát leží mezi velkými vinicemi Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen. První se pyšní červenou břidlicí, druhá šedou, v Prelátu je to jako když se srazí dva vlaky, jeden s červenou a druhý s šedou břidlicí. (Nahoře propagační videoprocházka po Prelátu s Erniee Loosenem.) Je to parcela u řeky Mosely s jižní expozicí, zastíněná vysokým skalním výběžkem (odkud měli středověcí loupežníci svrhnout dolů svázaného biskupa, odtud podle legendy název vinice).

Berres 1993 Pralat Etiketa

Sdružení VDP klasifikuje Preláta jako VDP.Grosse Lage a Bernkasteller Ring jako Grosses Gewächs, tedy obdobu burgundských Grand Cru. Až do konce 18. století to byl církevní majetek, v novodobé historii je spojený s ürzigskou rodinou Berresů (název Prälat měl vymyslet až v devatenáctém století Peter Berres). Po druhé světové válce je interpretace historie nepřehledná, vinice připadla dědicům a původně maličká rozloha 0,4 hektaru se s vinařským zákonem v roce 1971 zvětšila na dnešních 1,5 hektaru. To byla kontroverzní změna (podobné nafukování proběhlo i na dalších slavných vinicích), Berresovi vlastnili jádro Preláta, půdodních 0,4 hektaru.  Každopádně jde o malou rozlohu, strmé svahy a staré pravokořenné výsadby ryzlinku. Dnes vyrábí víno s názvem Erdener Prälat 11 vinařství (někteří jako vlastníci částí vinice a jiní jako nájemci. Po nedávném prodeji jednoho z jedenácti vinařství se počet mohl změnit).

Dnes mám Preláta z roku 1993 z vinařství E.Christoffel-Berres. Na etiketě už nenajdete, že v devadesátých letech dělali víno pro E.Christoffel-Berres Karl Erbes a jeho syn Stefan. Když pan Berres po pětadvaceti letech objevil ve sklepě několik stovek lahví z devadesátých let, nabídl je k prodeji právě Erbesům.

FB P1380972 1993 Prelat Etiketa

1993 Erdener Prälat Riesling Auslese***, E.Christoffel-Berres
Sytá zlatá barva se zelenkavými odstíny. Na nose zaujmou botrytické tóny, medově-kořenitá zralost a propolis. Taky zemitost a jemná těkavá linka, spíš stará náplast než terpentýn. V chuti pěkná kyselina a dokonalá harmonie s vyšším zbytkovým cukrem, pampelišková kořenitost, herbální linka, med a zralé hrozny. V závěru minerální linka připomínající kamení. Hodně plné, koncentrované, ale ohlazené časem a bezvadně pitelné. Na etiketě se píše 8,5% alkoholu, dnes asi bude mít víno méně. Svěžest se ještě úplně neztratila, ale zvolna odchází, za to nechybí živost a pevná struktura. Navzdory zčernalému korku by po překorkování mohlo jít víno na dalších dvacet let do sklepa. Nádhera.

Poslední lahve jsou k dispozici tady nebo tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *