Chianti Classico z Gaiole

P1170142 Ceppeto 2010 Chi Classico

Ceppeto 2010, Chianti Classico DOCG, Mannucci Droandi

Na etiketě bukolický obrázek Bakcha, kterého satyr a pastevec napájejí z měchu vínem, na zadní etiketě logo organického zemědělství a 14% alkoholu. Nedávno jsem tady psal o jejich vínu z autochtonní odrůdy Foglia Tonda, kterou Roberto Giulio Droandi vysadil na experimentální vinici a následně pomáhal zachraňovat a znovuobjevovat, dnes díky hledání vín do nové toskánské bedýnky mám jeho Chi Classico.

I když to k tomu svádí, Ceppeto nemá nic společného s Geppettem, truhlářem z nejslavnější italské pohádky. Je to název statku poblíž Gaiole, v zóně Chianti Classico. Rodina prý vždycky vyráběla víno, ale teprve na začátku devadesátých let přešli na nové zemědělské a sklepní techniky, které jim umožnily zvládnout celý výrobní cyklus až po lahvování. Ceppeto uvedli na trh až v roce 2000 se snahou představit víno, které zcela odpovídá terroiru Gaiole. Víno pochází z šesti hektarů hlinito-kamenitých vinic v nadmořské výšce kolem 300 metrů. Vinařství v technických informacích zmiňuje krátký řez vinic, zelenou sklizeň i odlistění, taky sběr v několika kolech. Sangiovese 90%, Cannaiolo 5% a zbytek jsou starobylé toskánské modré odrůdy (5%). Alkoholové kvašení v 50 – 100 hektolitrových nádobách s prodlouženou macerací, potom jablečnomléčné kvašení a něco přes rok ve francouzských barikových sudech (starších, nejmíň podruhé použitých).

P1170147 Ceppeto 2010 Mannucci Droandi

Ve skleničce temně rudá barva s nahnědlým až cihlovým odstínem. Na nose typické toskánské koření a hloubka lesní studánky. V chuti pěkně zkrocené kyseliny, vyzrálé lesní plody a směs koření typická pro Chianti, v závěru se chuť překlápí až do sladkých karamelových tónů. Silné, tělnaté až robustní víno vhodné ke grilovanému masu, chlapské a výrazné. Vyvážené, strukturované a toskánsky teplé. Nástup chuti je poněkud drsný a postrádá jemnost, ale kvůli dlouhatánskému závěru stojí za to si víno pořídit – už dávno nepamatuju víno s tak dlouhou dochutí, která se jemně převaluje a proměňuje, aniž by degradovala do cizorodých tónů. Postupem času v otevřené lahvi se zlepšuje. Podle nástupu chuti příliš mladé, podle závěru velmi nadějné :o) pro mě jasný kandidát na letošní Skleničkovu toskánskou bedýnku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *