Třetí dávka poznámek z degustace vzorků sicilské Cantine Arini, tentokrát jen dolihovaná vína. O historii Marsaly jsem už psal před čtyřmi roky tady. Stručně zopakuju, že Marsala sice na Sicílii zdomácněla a považuje se za tradiční produkt, ale vznikla někdy kolem roku 1773 jako výmysl britského obchodníka s vínem Johna Woodhouse, který chtěl vytvořit nápodobu Sherry nebo Madeiry. Bílá vína z tradičních sicilských odrůd (Grillo, Catarratto) podstupují kratší či delší zrání v sudech a stabilizaci přídavkem vinného destilátu. Nejlepší Marsaly (Solera Vergine) jsou směsi několika ročníků, které se přidávají průběžně a lahvují se po pěti a více letech. Všechny Marsaly pocházejí ze západosicilského okresu Trapani, výrobců je jen asi dvacet.
Zibibo Vino Liquoroso, Terre Siciliane IGT
16% alkoholu a ve skleničce září zlato! Vyšší smáčivost a barva je čisté zlato s červeným odstínem. Na nose rozinky a lékořice, kandované pomeranče. V chuti sladké, hodně sladké (100+ gramů zbytku), rozinkové a medové, muškát je jen v pozadí. Výrazný alkohol a kandovaný pomeranč. Je to zábavné, ale jen do půldeci k sladkému dortu.
Malvasia Vino Liquoroso, Terre Siciliane IGT
Ve skleničce světlá jantarová barva, na nose rozinky a vyšší alkohol (16%). V chuti ještě neohlazené až zrnité, sladké s rozinkami a kandovaným ovocem (pomeranče) a štiplavě alkoholickým závěrem. Slušná harmonie a přes nízkou cenu zábavné pití k sladkým dezertům (pochopitelně v malých dávkách :)
Le Terre, Marsala Superiore Ambra Secco
18% alkoholu a další příležitost osvěžit si třídy Marsaly a rozdíly mezi nimi. Podle tabulky tady jsou to minimálně dva roky zrání v sudu a dolihování destilátem (na zmíněných 18%). Barva je přitažlivě gradovaná a pohybuje se mezi světlou kávou a jantarem :-) Vůně je středně intenzivní až intenzivní s převládajícími zralými fíky a kandovaným ovocem. Pocitově je to spíš suché s dobrou kyselinou, podle analytik 30 gramů zbytkového cukru. Odrůdově Grillo a Catarratto a dva roky ve velkých sudech. Slušná harmonie, hezky zjemnělé dvěma roky v sudu, ale i pocitově „jen“ střední třída (před několika hodinami jsem dopil Marsalu Vergine, ta má nesrovnatelně víc jemnosti). Zajímavé napětí mezi kyselinou a utajeným zbytkovým cukrem, baví mě sicilské fíkové chutě ve víně. Podle vzpomínek mi základní Marsala Fine často chutnala drsně a neotesaně, Marsala Vergine je zase drahá. Marsala Superiore je pro mě dobrý kompromis.
Garibaldi, Marsala Superiore Ambra Dolce DOP
Nazrzlá hnědá barva, tmavý jantar! Na nose úplně decentní jemná fíková vůně a pomeranče, v chuti zase fíky, mandarinky, kafe, kakaový prášek, lehounká kyselina a vyšší cukr. V závěru štípne alkohol (18%) jako připomínka, že tahle Marsala je ještě hodně mladá a měla by se otvírat až za několik let. S ohledem na bedýnkářskou cenu v roce 2016 (270 Kč) super!
Le Terre, Marsala Vergine Soleras VLQPRD
Tyhle poznámky tady už byly před několika dny, kopíruju je jen abych měl všechny fortifikáty pohromadě. 19% alkoholu a vyšší třída Marsaly. Čtyři roky po degustaci na Sicílii s bratry Ariniovými se už špatně orientuju v jednotlivých kvalitativních třídách, ale základní rozdělení bylo v textu tady. Pro Vergine je předepsáno pětileté zrání v sudu a „perpetuální“ mix několika ročníků vína, Giacomo Arini říkal, že pět let bohatě překračují. Podle ušlechtilé a dalekonosné koňakové vůně, která se šířila z lahve po otevření, bych tomu věřil.
Nahnědlá zrzavá barva a seriózní fíková vůně s lehoučkou oxidací a vyšším alkoholem, až do ušlechtilých parfémů. V chuti fíky, vyšší kyselina, na jazyku štípe alkohol. Středně plné tělo s oxidativně postaveným žlutým ovocem a ohnivý projev. Za mě ano, tohle je víno do studeného podzimu a zimy!
Do sklepa jsem odložil tři další neotevřené lahve ze základní řady fortifikátů. Nechtělo se mi je načínat kvůli hrozícímu návyku. Usrkávat Marsalu za chladného a zamračeného podzimního odpoledne, když vím, že už nikam nepojedu autem, je tak svůdné… ale pět různých lahví otevřených najednou je na obyčejnou českou domácnost optimální počet a každá další by to už mohla jen pokazit :-) Tři roky po prvním dovozu jsem si říkal, že Marsala je veliká exotika a že dovoz asi nezopakuju, ale aktuální degustace (hlavně Marsala Superiore) se mi moc líbí a za rok před Vánoci bych to rád zkusil znova.