Zralé nebo kopřivové Sauvignony?


V březnu 2016 jsem jako úvod k degustačním poznámkám o loirském Sauvignonu 2011 psal (tady), že jsou dvě velké, globálně rozšířené odrůdy, o kterých většina konzumentů neví, jak chutnají. Tou první je Cabernet Sauvignon, protože se vyskytuje téměř vždycky ve směsích. Nejslavnější bordeauxské kabernety mají podíl Merlotu, do nejlepších italských kabernetů se taky přidávají další odrůdy jako příměsi. Na čistý Cabernet Sauvignon narazíte zřídka.  

Tou druhou odrůdou je Sauvignon Blanc. Myslím tím vyzrálý Sauvignon a jako opak kopřivových, zelených Sauvignonů. V mládí mě na moravských koštech otravovaly kopřivové Sauvignony, ale přijal jsem vysvětlení, že jde o dva klony. Jeden měl dávat broskvová a zrale ovocná vína (s málo důraznou aromatikou), druhý kopřivová vína s chlorofylem a naopak silnou až agresivní aromatikou. Mnohem později jsem slyšel jiné a mnohem pravděpodobnější vysvětlení: Sauvignon Blanc je aromatická odrůda (tzv. voňavka), která dává nejvýraznější aromatiku, když se sklízí nezralá, podtržená. K dokonalosti to dovedli výrobci na Novém Zélandu, kteří vinici sklízí načtyřikrát. První tři sběry patří zeleným, sotva dozrálým hroznům, až v posledním sběru sklidí vyzrálé hrozny, které dodají vínu nějaké tělo (jedovatě dodávám, taky cukr, aby vůbec mělo co kvasit). Výsledkem je víno s ohromujícími aromaty a kyselou, zelenou a travnatou chutí. Vůně zajistí wov-efekt konzumentů, ale pro mě jsou ta vína (i přes jejich obchodní úspěch) nepitelná a obávám se, že díky nim by většina konzumentů naslepo nepoznala Sauvignon, který byl sklizen jako vyzrálý (a nedejbože ještě školený v sudu). Když jsem před lety dal jeden hodně vyzrálý a ovocný barikovaný Sauvignon 2006 do slepých bedýnek (tady), polovina účastníků tipovala Chardonnay.

To píšu jako reklamu na aktuální nabídku loirských Sauvignonů Domaine de Villargeau. Domluvil jsem si všechny čtyři základní Sauvignony z horkého ročníku 2018, který se Marku Thibaultovi vyjímečně povedl (zimní fotka nahoře je z února 2013). Sice vyprávěl historky, jak sbírali v noci, aby nepřinesli hrozny do sklepa horké, ale podařilo se jim udržet kyseliny a vína mají čistý a ovocně zralý projev. Nenechte si utéct šanci poznat, jak chutná opravdový (zralý) Sauvignon Blanc! Kdo z čtenářů ještě pamatuje Pouilly-Fumé Sebastiena Treuilleta nebo Sancerre z vinařství Reverdy, toho ani nemusím přesvědčovat. Uzávěrka přihlášek je dnes večer. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *