Vermentino ze supermarketu se Třemi Skleničkami

Začnu trochou zprostředkovaného poznání. Včera v pětimilionovém Toskánsku vykázali 229 případů nových nákaz koronavirem. V ČR to bylo 1047 případů, v přepočtu na obyvatele dvojnásobek. Když vezmu do úvahy, že Toskánsko bylo od července do září zaplaveno turisty, jsou místní výsledky výborné. Předpokládám, že i v Itálii se najdou magoři, šílenci a blázni, ale v červnu ani teď v říjnu jsem nezaznamenal žádné excesy. Roušky se nosí všude v uzavřených prostorech, dnes jsem je viděl i venku na trhu s ovocem a zeleninou. Druhý den mi neprodali jídlo v bufetu, protože jejich mobilní aplikace nepřijala český Covid-pass. Šel jsem si postěžovat do realitky, paní mi řekla, ať jí pošlu očkovací certifikát v PDF, že ho přihlásí do italské databáze. Dnes jsem zašel ověřit úspěch do stejného bistra a už mě přečetli. Výsledkem bylo příjemné zeleninové risotto za 5,50 EURO. Italský COVID pass se může hodit – už jsem si našel víkendové enologické slavnosti v malém městě. Vstup zdarma, ale pouze s Covid passem. Dnes další víno ze supermarketu, tentokrát z té nejvyšší kategorie.    

Vermentino 2020 Etichetta Nera Colli di Luni DOC, LUNAE
Díky průběžně zveřejňovaným degustačním poznámkám na blogu mám přehled :-) Vermentino 2020 jsem měl už v červnu. Nijak odvázanej jsem z něj nebyl, ale když v září Gambero Rosso zveřejnilo laureáty Tre Bicchieri, tedy nejprestižnější přehled nejlepších italských vín, Vermentino 2020 jsem tam našel. Zapátral jsem a zjistil, že podstatný rozdíl se skrývá v detailu: moje červnové Vermentino bylo Etichetta grigia, tedy šedá, a dnes mám černou etiketu. 13,60 Eurokaček ve stejném COOPu, Volterra.

Ambaláž přeskočím, ve skleničce je světloučká slámově žlutá barva. Na nose aromatická bomba a první důvod pro Tre Bicchieri: Mohutná, opulentní vůně, připomínající hodně zralý Sauvognon a růžovoé aroma Tramínu. Intenzivní, čisté, harmonické. Popravdě jsem nemyslel, že Vermentino dává podobná buldozerová aromata, ale je to paráda. V chuti suché, vyrovnané, s pěknou kyselinou, která je zpočátku nenápadná, ale i po dvou hodinách drží a nese. Ovocné tělo jde zase do zralého Sauvignonu a Tramínu, je to docela hluboké, vrstevnaté (včetně jemného travnatého tónu, který jsem objevil později) a zábavné. Lehounce kořenitý závěr s mineralirou, všechno precizně provedené / zpracované, čisté. 13% alkoholu. Zpočátku se zdálo, že k večernímu pití bych raději měl něco lehčího, ale na dobré se snadno zvyká… a chuť je středně plná, hlavně vůně je velmi mohutná. Ta při hodnocení stobodovkou na soutěži dozajista zbourá každou porotu :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *