Vermentino Bolgheri 2020 od Antinoriho

Jedno z nejčastěji popisovaných vín na Skleničkově blogu. Tentokrát skoro povinně, Bolgheri je na dosah (při večeři vidím hřeben kopců, který se táhne k Montescudaio a hned za ním je rovina Bolgheri) a při sobotním nákupu ve volterrském COOPu jsem koukal po téhle lahvi. Měli ji za 12,50 EURO, takže splněná povinnost.  

Obvykle lidem radím nekupovat víno v supermarketových řetězcích, ale italský COOP a jeho decentralizovaný nákup si zaslouží vyjímku. Ehm, taky jsem tam viděl parádní propadáky, ale včera i dnes jsem tam našel i vynikající vína za přitažlivé ceny. Není to vůbec jistota a sortiment je hodně široký, ale když víte, co hledat, najdete to často o třetinu levnější než v prestižní vinotéce. Občas mě v COOPu překvapí lahev od butikového vinařství, ale s vědomím souvislostí to moc nekomentuju.

Antinoriho Vermentino kupuju už nejmíň 14 let. Můj pohled se během let proměňoval, aktuálně je mám zařazené v kategorii Špičková komerce. Vždycky to byla radost pít, vždycky s důrazem na lehkost a čistotu. V horkém roce 2019 mě moc nebavilo, vystupoval alkohol. Letos šlo nové Vermentino k první večeři na zápraží pronajatého prázdninového bytu (úvodní fotka).


Vermentino Bolgheri 2020, Guado Al Tasso
Ve skleničce je typická bledá citronově žlutá barva, na nose středně výrazná, ale harmonická vůně citrusů, jablek a žlutého ovoce. V chuti svěží, lehké, úplně suché s pěknou kyselinou. Citrusy s lehkou grepovou kořenitostí, jablka, nenápadně meruňka, v závěru zajímavý lehký mýdlový tón. Dlouhá pepřově kořenitá dochuť. Tenké, lehké, vpodstatě jednoduché, ale taky přitažlivé, skvěle pitelné a konstantní v čase. Ať je rok jaký chce, vinařství se bude snažit strefit se do své, v čase konstantní představy o tom, jaké má tohle víno být. Za mě bude 2020 patřit k těm šťastným ročníkům. Do ČR vozí Global Wines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *