Marchese di Villamarina 2015, krásný italský kabernet

Podruhé víno od největšího sardského výrobce, po včerejším supermarketovém Vermentinu naopak vlajková loď a nejprestižnější víno vinařství (dovozce LESA). Na Sardinii jsou dvě povinné odrůdy: bílé Vermentino di Sardegna a modré Cannonau, což je francouzská Grenache. Jak se mezi nejlepší sardská vína dostal Cabernet Sauvignon je zajímavá historie, ze které bohužel znám jen pár střípků. Soukromě navíc Marchese di Villamarina řadím mezi nejlepší kabernety v celé Itálii. Snad to není přehnané, když u jeho zrodu byl vinař Giacomo Tachis, kterému v Itálii přezdívali Pán Kabernetů…

 

Vinařství Sella e Mosca založili už v roce 1899 pánové Sella a Mosca (jak jinak žejo), v současnosti je to s pěti sty hektary vinic velký podnik i v italských měřítkách. Moderní historie je pro mě nepřehledná, po změnách vlastníků v posledních několika letech jsem v tom trochu ztratil. Pro náš kabernet ovšem není až tak moc důležitá vinice s podložím bohatým na kysličníky železa a naváté písky nebo středomořské klima (i když si namlouvám, že jódové mořské vánky ve víně cítím?), ale dvě sudičky, které prý stály u zrodu vína. Tou první byl Pietro Antinori, který byl jako šedá eminence u vzniku mnoha moderních italských legend. Podobně jako v případě Sassicaie a markýze Incissa della Rocchetta zapůjčil Antinori na Sardinii svého dvorního vinaře Giacoma Tachise, enologa, který stál u zrodu Sassicaii, Solaii a Tignanella, tří nejslavnějších Supertoskánců. (Giacomo Tachis před několika lety zemřel, zájemcům doporučuju videodegustaci Sassicaie s Daniellem Cernillim s pohádkovým příběhem o tom, jak Tachis smíchal slavný první ročník Sassicaii 1968 z několika ročníků, protože se mu vína ve sklepě v mnoha případech nezdála dost dobrá.) Když před pěti lety Tachis odešel, psal jsem o něm něco tady.

Abych učinil zadost povinnosti, opíšu pár technických informací. Čistý Cabernet Sauvignon a železité vinice s dávnověkými geologickými usazeninami smíšenými s navátými písky. Hrozny kvasí blíže neurčenou „prodlouženou dobu“ a vyzrávají 18 měsíců v barikových sudech.

Marchese di Villamarina 2015 Alghero Caberbet Riserva DOC, Sella e Mosca
Ve skleničce je to temná rubínově červená barva, podle oka nefiltrované. Vůně se výrazně mění podle použité skleničky: v užším tulipánu je až nepříjemně kořenitá, v široké skleničce je středně intenzivní, ovocná (zralé třešně a černý rybíz) s tabákem, kmínem a kůží. Už slušně harmonické, ale zatím působí mladě a s možností zlepšení. V chuti svěží, energické, úplně suché s pěknou kyselinou. Středně plné, dobře pitelné (=není přemacerované ani nijak přestřelené), s lehkými tříslovinami. 13,5% alkoholu. Třešně, rybíz, slaný „středomořský“ závěr. Nástup kyseliny je příjemně nedůrazný, ale v průběhu chuti jako by kyselina rostla a v dochuti je nejlepší. Není to ani zdaleka jen o ovoci. Parádní struktura, bezvadně odvážený projev kyseliny, taninů a mořskoslaného závěru, takže nakonec kultivovaný mediteránský projev skutečně převažuje. Svěží a mladé víno, byl bych zvědavý na degustaci v roce 2025 a později. Za mě 94 bodů / 100. Až se rozpustí taniny, může jít výš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *