Degustační vzorky z Franků a rehabilitace milerky

UPS překonalo všechny rekordy a přivezlo mi z Německa degustační karton šesti vín za méně než 24 hodin od podání. Navíc je to základní šestice vín franckého vinařství Horst Sauer (z Escherndorfu), takže je jasné, že jsem se těšil (a děkuju). Předběžně to vypadá na tři blogy (Müller-Thurgau, Silvaner a Riesling), pokaždé o dvou vínech (Ortswein a Erste Lage). O franckých vínech jsem už popsal spoustu internetového papíru a dokonale jsem jim propadl, Franky mě baví stále víc. Přivezl jsem už několik degustačních bedýnek (Hoffmann / Röttingen, Schäffer / Escherndorf a Horst Sauer / Escherndorf), takže jen krátce připomenu, že označení Ortswein odpovídá burgundskému Village a Erste Lage = Premier Cru. Zároveň je to jednou nohou zakotvené v německé predikátní tradici… nikdo to moc nezdůrazňuje, ale Ortswein stále (velmi volně) odpovídá německému kabinetu a Erste Lage = Spätlese, jak se zdá připomínat i písmeno S. na Sauerových černých etiketách.

2020 Müller-Thurgau Escherndorfer Ortswein, Horst Sauer
Z prvního doušku jsem byl nadšený. Kontroluju si loňské poznámky z ročníku 2019 a mohl bych začít stejně: Nádhera a svěžest, rehabilitace milerky :-) Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva a zpočátku drobné perlení. Na nose květinové a citrusové, kdo hledá, ten najde i muškátový oříšek. Všechno lehké a jemné, zpočátku hodně reduktivní, ale ve větší skleničce to za chvíli odvane. Středně intenzivní. V chuti úplně suché, hladce citrusové, oproti loňsku bez poznámek o zralejším ovoci. Aktuálně má víno až přísně suchý projev, ale to se může v létě uvolnit. Perfektní kyselina, citrusy a bílá broskev, jednoduché, krásně pitelné až svůdné pití. 12% alkoholu, čistota a moc mě to baví. Kupovat po kartonech :-) s jedinou výhradou, lehkost a zábavnost asi nezaručují časovou stálost. Soukromě bych nevsázel na to, že si víno podrží nejlepší vlastnosti ještě za rok, ale pro sebe si klidně koupím karton na každý měsíc až do Vánoc.

2020 Escherndorfer Fürstenberg Müller-Thurgau S. trocken, Horst Sauer
Když jsem veřejně vyznal lásku Sauerově základní milerce, bude těžké předstírat objektivitu u seriózní milerky Erste Lage. Fürstenberg je „až to druhé“ escherndorfské Erste Lage. Za první a lepší se obecně považuje Escherndorfer Lump, někteří vinaři dokonce naznačují, že Lump patří mezi nejlepší vinice v Německu.

Ve skleničce je plnější citronově žlutá barva, na nose výrazná zrale (až přezrále) ovocná vůně: citrusy, tropické ovoce, jablka. V chuti úplně suché s perfektní kyselinou, citrusy a jablka. Projev je středně plný s kvasnicovým tónem, svěží a koncentrovaný, jako by víno leželo delší dobu na kvasničních kalech. Myslím, že neleželo, že se naopak lahvovalo brzy na jaře, ale milerka je ranná odrůda, takže šest měsíců na kalech v nerezovém tanku mohlo být. 13% alkoholu, svěží energický projev se seriózním kvasnicovým podtónem a lehce slaným závěrem. Dobře pitelná milerka se znaky seriózního vína, ale obě naznačené osobnosti jsou dobře namíchané a neperou se. (Druhý den v otevřené lahvi je víno harmoničtější a chutě spojené.) Za pana Skleničku bych (dnes) dal přednost jednoduššímu základnímu Ortswein, ale srovnání obou vín je zajímavé a každý degustátor může dojít k jinému závěru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *