Krásná a lenivá

La Belle Paresseuse 2016, Coteaux du Giennois AOC, Domaine de Villargeau
Krásná Zahálečka je barikovaný Sauvignon, podle technického listu i ceníku nejlepší víno vinařství. Objednával jsem opatrně a do základní nabídky jsem Paresseuse nedal. Podle vzpomínek na šest lahví, dovezených po první návštěvě v únoru 2013, jsem měl problém s barikem a víno se mi ještě po pěti letech zdálo „moc barikované.“ Dnešní první ochutnávka ročníku 2016 dopadla dobře, tak k tomu několik poznámek.

Musím předběhnout degustační poznámky – Zahálečka tentokrát určitě není přebarikovaná. Možná za to může ročník, možná se mi změnil vkus, možná (a nejspíš) Marc Thibault pracuje se sudy opatrněji a obecně líp. O šestnáctce na Loiře nevím nic, ale předpokládám, že to bylo podobné jako ve vedlejším Burgundsku. Příroda nadělovala v roce 2015 a šetřila o rok později neboli „klasický ročník.“ Technicky je to čistý Sauvignon pěstovaný na Silexu (křemenu), ekologické zemědělství s orbou meziřadí a s redukcí úrody během vegetačního období. Pro Zahálečku se vybírají nejlepší hrozny s dobrým podílem kyselin, následuje krátké lisování s malým tlakem a 12-18 hodinová sedimentace moštu. Následně víno kvasí deset měsíců ve starých barikových sudech s následným jablečnomléčným kvašením.

13% alkoholu, ve skleničce je čirá, nazrálá citronová barva až do zlatova, už vzhledem víno napovídá o barikovém sudu. Na nose hodně svěží a čistě citronové, limetkové. V chuti dobrá a ostrá kyselina a komplexně citrusový projev, od citronů a limetek až po citronovou kůru, slušná zralost, krásná čistota. Zřetelně zaoblené sudem (=oxidací), ale bez drhnoucích nebo jinak nepřátelských tříslovin. Trocha vanilky. Úplně první dojem byl, že nerezové Sans Complexe je plnější, živější a příjemnější, ale při soustředěném hodnocení musím uznat, že Zahálečka je jiný žánr a možná i jiná liga. Sud je perfektně použitý a vínu určitě pomohl, Zahálečka má parádní čistotu, pěknou harmonii a nejspíš má před sebou ještě několik hodně dobrých let. Když jsem trochu šmahem psal o centrální Loiře jako o prodlouženém Burgundsku, kde Chardonnay nahradili Sauvignonem, Belle Paresseuse je dobrý příklad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *