Francký Flint a stýskání ze zákazu vycházení

V úterý ráno se zdálo nejlepší zůstat v posteli, kromě dvou telefonátů jsem neměl nic na práci. Povinnost mě donutila, musím se starat o matku. To znamená přinejmenším snídani, oběd a večeři (a komentáře o počasí a dopravě na přilehlé silnici, námět na film pro Felliniho). Přišlo několik zpráv z Itálie, Beppe Rigoli nalahvoval Barco Reale di Carmignano 2019. Spočítal jsem ceny současným kurzem EURO a vypadalo to snesitelně, ale potom přišla zpráva z Mosely. Stefan Erbes chce příští týden lahvovat a ke čtyřem už vyzkoušeným suchým a polosuchým pozdním sběrům přidá dvě nová vína. Vstřícný krok všem, kdo chtějí mít svůj ryzlink suchý! Pronajal malou parcelu na Lösnicher Försterlay a udělal z ní jen jedno víno, polosuché Spätlese. A jedno překvapení navíc z vinice Kranklei. Safety first, doprava vína z Itálie ještě není úplně jistá, odkládám toskánské Carmignano a čekám na moselské ryzlinky. Na úvodní fotce pohled na vinici Lösnicher Försterlay (s Treppchen v pozadí).

Přišlo několik vzkazů z Itálie, moji vinaři jsou zdraví a klidní, mnohem klidnější než většina Čechů. Důchodce Stefano Grandi mi napsal ze San Gimignana: „Jsme v pořádku a tady na venkově nejsou omezení tak velká. Největší problémy byly na severu, ale to asi víš.“ Sledoval jsem toskánské statistiky a v úterý jsem chtěl porovnat aktuální situaci u nás a v Toskánsku. Po půlhodině prohledávání webu Ministerstva zdravotnictví jsem nenašel žádná statistická data. Z Toskánska můžu dodat počty zemřelých po jednotlivých okresech, z Čech jen údaj ze Seznam.cz, že celkový počet obětí je 201. Jojo, takhle se vyrábí strach.

Nechci české plašany prudit tvrzením, že to česká vláda i společnost s virózou přehánějí, hlavně proto, že k tomu nemám žádné podklady. Počty testovaných osob v ČR jsou maličké a výsledky v řádu statistické chyby. Poměry testovaných / nemocných / zemřelých nápadně neodpovídají datům z jiných zemí (to je nejspíš dané maličkým počtem testovaných). Ministerstvo zdravotnictví si dává pozor, aby podrobná data nezveřejnilo. Dost málo na uzavření hranic a celostátní zákaz / nezákaz vycházení, ekonomickou katastrofu a úvahy o tom, že bysme to mohli ještě o rok prodloužit. Jedna věc je červený svetr na tiskovce a druhá věc je to, že jen aktuální daňová vratka pro OSVČ by mohla vyjít na 15 miliard Kč (abych se vrátil od socialisticky zavřených hranic ke srozumitelnějším argumentům).

Nejsem prognostik a nechci se mýlit, ale nerozumím tomu, proč na webu MZ nejsou domácí statistiky koronaviru hned na úvodní stránce? Nakonec jsem hledané objevil kliknutím na seznam.cz tady, ale vyhlásit nouzový stav a ani nedat důvody na web, to prostě nechápu. Mimochodem v toskánském San Gimignanu se rozdávají roušky zdarma každému, kdo má zdravotní pojištění (předpokládám, že to platí pro celé Toskánsko). Žádný dovoz z rudé Číny, ale místní toskánská výroba. U nás je to vlastně stejné, ale neplatí to stát :-) Pokud jde o koronavirus, lidskou blbost a duševní zdraví, zdá se mi Toskánsko bezpečnější. Dobrej rozhovor s lékařem je tady.

2019 Flint Blanc, Weingut Hofmann
Vzorných 11,5% alkoholu a zpaměti směs čtyř bílých odrůd, milerka, sylván, ryzlink a Bacchus. Měl bych si to ověřit, ale jestli mě paměť neklame, Bacchus je novošlechtěnec používaný hlavně ve Frankách, ovocný projev a levná vína k bazénu. Název Flint ukazuje na místní vinici Röttinger Feuerstein a její křemenné podloží. Klasická bordeauxská lahev, čiré sklo dává vyniknout bledé barvě se zelenými odstíny. Šroubovací uzávěr.

Ve skleničce bledá citronově žlutá viz výše. Docela plná a živá vůně s charakteristikou někde mezi sylvánem a ryzlinkem. Citrony, tráva, slušně intenzivní a plné, ale taky tomu chybí jiskra a lehkost, která mě tolik bavila u Hofmannova silvánského kabinetu. V chuti málo zralé citrusy, málo až středně plné, příjemné, s ovocným projevem (citrusy a žluté ovoce). Čisté a lehké pití, žádná senzace, ale dobře odvedené víno na běžné pití. S poměrem kvality a ceny to není žádná sláva, ale odpovídá to současnému kurzu EURO. Byl bych spokojený s cenou 250 – 260 Kč, ale s EURO za 28 kaček to vyšlo na 290.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *