Dva ryzlinky Horsta Sauera

Třetí kolo mudrování o franckých vínech: je lepší kabinet nebo pozdní sběr? Milerku a Silvaner jsem řešil včera a předevčírem, u ryzlinku mi moje preference vychází nejjasněji. Na úvodní fotce je pohled z vrcholu vinice Escherndorfer Lump na obec Nordheim na druhé straně řeky.

2019 Riesling Escherndorfer Ortswein, Horst Sauer
12% alkoholu a vzpomínka na první degustaci ve vinařství, kde mi víno připadalo tak nabušené a energické, že jsem se zarazil, jestli to není sekt nebo burčák. Nebyl, ale malá perlička vysráženého kysličníku se projevuje i doma. Leč popořádku: světlá a čirá citronově žlutá barva, na mladý ryzlink poměrně výrazná. Drobné bublinky na stěně skleničky. Na nose zralé citrusy a žluté ovoce, bílé broskve i zralá jablka. V chuti pěkná kyselina s ostře citrusovým projevem, málo tělnaté, svěží a energické. Čistý ovocný projev převládá nad minerálním. V předchozím ročníku byl hodně znát vápenec, letos vládne ovoce a minerální projev je míň výrazný. Krásná čistota a jak v ročníku 2019 hlídám alkohol, tady je ještě svět v pořádku. Alkohol sice zvyšuje plnost, ale ještě zůstává na té bezpečné a příjemné straně. Trochu se bojím, že v ročníku 2019 bude o ryzlinky s čistým projevem a nižším alkoholem nouze.

2019 Escherndorfer Lump Riesling S. trocken, Horst Sauer
13,5% alkoholu je hodně na ryzlink, ale přiznávám, že to v chuti není příliš poznat. Ve skleničce je hodně plná citronově žlutá barva, na nose květinové a citrusové, s rozmícháním převládne citrusová svěžest. V chuti komplexní s výbornou kyselinou, zralými citrusy, středně plné. Hádám na maličký zbytkový cukr a tělo podpořené vyšším alkoholem. Koncentrované se zralým ovocem v závěru a netypickým, elegantním a dlouhým vápencovým dojezdem. Kdybych musel srovnávat se základním Ortswein Rieslingem, při hodnocení ve stobodovce by musel vyhrát pozdní sběr, jeho harmonie je prostě postavená z lepších materiálů. Ale srdce mě táhne k lehkosti až bezstarostnosti Ortsweinu. Netypický vápencový projev má taky, i když u něj není tak nápadný. Jestli se někdo chcete naučit poznat naslepo ryzlink z vápence, doporučuju Sauerův „S.“ Ale soukromě si letos raději přikoupím víc lehčích kabinetů.

Podrobnosti o aktuální nabídce bedýnky Sauerových milerek, sylvánů a ryzlinků jsou tady, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *