Barco Reale 2019, Fattoria Ambra

Italský víkend mi začal tím, že jsem v MAKRO koupil půlkilovej bochník bílýho italskýho chleba. Většina mi ztvrdla, což je ideální na topinky. Přikoupil jsem květináč bazalky a umixoval hrnek zeleného pesta. Bazalka, parmazán, piniové oříšky a oliváč (plus česnek). Spousta rajčat nasekaných nadrobno. Pizzu z Oasi Verde to nenahradí, ale spolehlivě to zahání podzimní chandru a stesk.

Barco Reale di Carmignano je základní červené z Fattoria Ambra. Vyrábí se z mladých vinic, které se ještě „nekvalifikují“ do klasického Carmignana, a zpracovává se narychlo v betonových tancích. O takových vínech obvykle píšu rádoby hlubokou myšlenku, že „ze všeho nejvíc záleží na ceně,“ tak uvidíme… Podle technického listu je to 75% Sangiovese, po desti procentech kabernety a Canaiolo Nero a zbylých 5% tradiční toskánské odrůdy. Soukromá poznámka, myslím, že se hrozny nevybírají podle odrůd, ale podle zralosti a stáří výsadeb. Organická certifikace a deklarovaná výtěžnost kolem 40 hektolitrů z hektaru. Asi dvoutýdenní macerace s řízenou teplotou a malolaktickou fermentací, potom sedm měsíců v betonových tancích s tím, že asi pětina vína zraje v malých sudech do 500 litrů.

Ve skleničce je poměrně hluboká rubínová barva, na nose lehká (a příjemná) vůně červeného ovoce, od rybízu až po třešně, švestky a lesní plody. V chuti jednoduché, ale pěkně hladké. Suché s příjemnou rybízovou kyselinou, směs červeného ovoce a lehký stájový tón, středně dlouhé s lehounkými taniny v závěru. Velmi harmonické a skvěle pitelné. Etiketa prozrazuje 14% alkoholu, ale víno působí lehce a hádal bych alkohol 13% (tolerance deklarování alkoholu může být velká a nejsem si jistý, jak velkou volnost italští vinaři mají). Za mě vynikající jako doprovod k jídlu, okamžitě pitelné, jednoduché, ale s pěknou harmonií. Napsal jsem, že u podobných jednoduchých vín záleží na ceně. V toskánských bedýnkách bylo Barco Reale 2019 za 250 Kč a to je za mě v pořádku :-) tím spíš, že za dva týdny od zaplacení faktury zdražilo EURO už o sedmdesátník.

Kdo byste si chtěli dopřát degustaci Barco Reale přímo s vinařem na vinici, tady je krátké video s Beppe Rigolim a jeho paní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *