Víno a chřest

P1150419 Chřest špičky

Už druhý rok mě pronásleduje myšlenka na chřestovou Komunitní bedýnku. Z původního nápadu vybrat šestero vín vhodných k párování s chřestem jsem došel k ambicioznímu plánu na pět vín a svazek chřestu. Jsem zvědavej, co mi na to řeknete :o)      

(Vsuvka pro nové čtenáře a potenciální účastníky: historii Komunitních bedýnek si můžete přečíst tady. Bedýnky vznikly před pěti lety jako diskusní klub milovníků vína a postupně se vyvinuly ve směs sebevzdělávacích programů a vinných cestovatelských suvenýrů. Pro některé účastníky víc diskusní záležitost, pro jiné jen e-shop s vínem, ale oba přístupy jsou potřebné a vítané. Konec vsuvky.)

Nebude to jen tak, protože všechen půvab chřestu souvisí s jeho čerstvostí. Podobně jako to říkají doktoři o slepém střevu, nad sklizeným chřestem by nemělo zapadat slunce – měl by se sníst (nejlépe) tentýž den, kdy byl sklizený. Žiju ve středočeské vísce vzdálené pár kilometrů od Hostína, takže to mám k jedinému českému výrobci blízko. Teď na jaře si kupuju chřest přímo z třídící linky s tím, že byl vždy sklizený tentýž den.

Takže se rovnou omlouvám mimopražským účastníkům komunitního bedýnkování – pro ně mám jen šestici vín bez chřestu. Pražáci můžou dostat 5+1, tedy 5 vín a svazek chřestu. Doprava Uloženkou mimo Prahu probíhá vždycky přes noc, takže mimopražským pošlu chřest jedině na výslovné přání spojené s čestným pionýrským slibem, že si bedýnku okamžitě vyzvednou!

P1150413 Chřest svazek

Na prvním obrázku jsou chřestové špičky – ty kupuju nejčastěji. Špička je totiž ta nejlibovější část chřestu, a přestože mají špičky různou délku i tloušťku, je z nich nejmenší odpad (a většinou se ani nemusí loupat). Na druhém obrázku je půlkilový svazek nejlepšího hostínského chřestu – když jsem zjistil, že přesně pasuje do jednoho slotu v krabici na víno, bylo rozhodnuto:o) 5+1 s příslušenstvím!

Něco teorie

Chřest čili špárgl je vlastně asparágus. Chřesty jsou dva: zelený a bílý. Dlouho jsem dával přednost zelenému. Je výborný jako příloha k masu (syrový chutná vlastně podobně jako hrášek) a je z něj dobrá polívka (dělám ji stejně jako hráškovou z mixéru, se smetanou, parmazánem, pepřem a opečeným bílým chlebem). Až letos ujíždím na bílém chřestu, který je mnohem aromatičtější a výraznější. S recepty si nelámejte hlavu: nejlepší je ta nejjednodušší úprava: vařený chřest, posypaný strouhaným parmazánem, politý rozpuštěným máslem, s brambory. Další recepty najdete všude na webu. Zvládne to i absolvent matfyzu nebo ajťák!

P1150431 TALÍŘ CHŘESTU

K teorii to chce i ždibec praxe. U bílého chřestu je dobré oloupat konce (škrabkou na brambory), dobrý zelený to nepotřebuje. Sám mám nejradši chřest vařený v páře. Někteří zpustlíci ho povaří na kaši, já ho mám rád jen mírně povařený, dokud neztratí křehkost a křupavost. Měkký nekřupavý chřest není pro mě – ale to si vyzkoušejte sami. Stačí chřest vařit a po chvilkách ochutnávat. Dokud máte v puse dojem, že je syrový, vraťte ho do hrnce a vařte dál. Jakmile vám začne být na ochutnání příjemný, ven s ním!

Párování s vínem?

Teorie říká jasně: Veltlínské zelené, ryzlink rýnský, Sauvignon. V březnu jsme tady přidali i Sylván. Teorie v zásadě doporučuje všechna tenká suchá bílá vína (Chablis by taky mohlo dobře fungovat s chřestem). Jenže co je suchá teorie proti praxi? Nic, míň než nic!

P1140089 Marek Foltýn

Na březnovém hodnocení vín soutěže Prague Wine Trophy jsem se o chřestových plánech zmínil před Markem Foltýnem, jedním z mála českých držitelů diplomu WSET, a ten přidal zkušenost z degustační večeře na zámku Schloss Johannisberg. K chřestu se tam podávala naopak tělnatější vína, která plností jakoby doplňovala to, co chřestu chybí. Sladké Scheurebe, plnější a sladčí ryzlinky. Nevěřil jsem, ale vyzkoušel jsem moselské kabinety a můžu potvrdit. Je to lepší než éterická vína bez výrazného těla. Taky plnější Pinot Blanc se s chřestem pojil dobře. Před rokem bych se při snoubení vín s chřestem neobešel bez Veltlínu, letos to klidně zkusím.

Jaká vína?

1. 2012 Erdener Treppchen Riesling kabinett, Karl Erbes (250 Kč)

2. 2008 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett, Karl Erbes (250 Kč)

3. Weissburgunder 2013, Judith Beck (270 Kč)

4. Muskateller 2013, Weingut Geil, Rheinessen (220 Kč)

5. K-Naia 2013, Bodegas Naia, Španělsko (85% Verdejo, 15% SVG) (220 Kč)

6. Ars In Vitro 2008, Tandem, Navarra (cuvée Merlot a Tempranillo) (195 Kč)

celková cena 1400 Kč (plus chřest).

 

K-Naia

Místo Sauvignonu zkusím Verdejo K-Naia 2013, španělský „rustikální Sauvignon.“ Na květnové degustaci VINOMu jsem ho ochutnával bez chřestu, ale už s myšlenkou na chřest:o) Nejradši bych dal i dobrý Pinot Noir jako vinný doprovod kombinace biftek + zelený chřest, ale nahradím ho španělským červeným, které jsem měl v levných bedýnkách už před rokem: Ars In Vitro 2008. Nabídka vín bude tentokrát proměnlivá, protože do Uloženky chci dávat krabice s pěti víny + půlkilovým svazkem chřestu (chřest za 100 Kč), pražští účastníci si můžou po domluvě vybrat i dovoz domů s šesti lahvemi a třeba kilem chřestu, podle libosti. V každém případě bude chřest „dnešní,“ tedy sklizený v den prodeje, a domluva na čase převzetí bedýnky bude nutná. Chřest jistě vydrží v chladničce den nebo dva dny, ale chci ho vydávat rychle a posílat poštou ho nebudu.

2013 05 Chřestová polévka

Dál to už bude složitější – pokud se domluvíme na osobním předání (Praha nebo Skleničkova Lhota), dodám navíc čerstvý chřest, množství podle dohody. Pokud si budete chtít vyzvednout bedýnku v pražské Uložence, nahradím jednu lahev půlkilovým svazkem chřestu v ceně cca 100 Kč. Můj první návrh bude nahradit německý aromatický Muskateller, cena za bedýnku 5+1 by potom byla 1 280 Kč. Předpokládá to rozvoz v Praze kolem poledne a rychlou domluvu na předání. Abych to zrychlil, nebudu vybírat zálohy a upřednostním osobní předání.

Některých vín mám jen omezený počet, takže je budu průběžně nahrazovat novými (jen co dostanu degustační vzorky a dohodnu se s dodavateli). Není vyloučeno, že nakonec bude i původně plánovaný Veltliner. A chtěl bych přidat mladé rosé z Zweigeltu, protože chřest s holandskou omáčkou se podává s jahodami, a ty by zase mohly dobře jít k roséčku :o) Doporučuju zkoušet a zkoušet – teorie je na nic! Přihlásit se můžete tady, detaily obsahu a předání bedýnky (a chřestu) doladíme v e-mailech.

3 thoughts on “Víno a chřest

  1. Mluvíte mi z duše :) Miluji zelený chřest, ale letos jsem „znovuobjevila“ bílý, zejména v podobě polévky :) Chřest – uvařený do křupava a jen tak prohnaný na másle je zázrak… S tou úvodní fotkou jsme se shodli v nápadu :D Mějte se krásně :)

  2. Díky za rychlost doručení! Nakonec jsem zkusil k chřestu naparovat Moscat d’Asti a nelitoval jsem. Moc příjemné překvapení :)

  3. Příjemně mě překvapil německý muškát. Ve vůni cítím příbuznost se sylvánem od Geila. Je výrazná ale ne přehnaná. Chuť muškátu se potkáva s jemnými kyselinkami. Fajn pitíčko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *