Tři skleničky pro Riservu

tre-bicchieri-480

V pátek večer jsem si udělal druhé Vánoce. Zabíjel jsem čas brouzdáním po internetu a narazil jsem na článek se seznamem toskánských vín, oceněných nejprestižnějším italským vinařským průvodcem Gambero Rosso třemi hvězdičkami (tady). To už překládám do češtiny, osvícení Italové totiž nejlepším vínům (a vinařstvím) místo hvězdiček přidělují skleničky (bicchiere) a tři jsou nejvíc. Samozřejmě mi to je sympatické, Skleničky jsou víc než hvězdičky! Mezi osmdesátkou nejlepších toskánských vín pro letošek podle Gambero Rosso je (kromě Sassicaii, Ornelaii a dalších) i Vino Nobile Riserva 2012 z Tenuty di Gracciano della Seta. V pátek ráno jsem ho rozeslal účastníkům Toskánských bedýnek.  

Daniele Cernilli

Vinařských průvodců je v Itálii snad nejvíc z celé Evropy, ale Gambero Rosso je stále považovaný za nejdůležitější, nejprestižnější. Vymyslel ho před několika desetiletími Daniele Cernilli. Měl jsem to veliké potěšení se s ním setkat, když před několika lety vedl v Praze degustaci italských vín a prezentaci několika předních italských vinařství. Nicméně život jde dál, Cernilli z Gambero Rosso odešel a založil si nový projekt. Samozřejmě začal vydávat i dalšího průvodce po italských vinařstvích. Věřím, že jeho Ultimate Guide to Italian Wine je skvělý, ale tradicí a prestiží ho Gambero Rosso asi ještě překonává.

P1270890 před Jaltou s diplomem 480

Ale zpátky k věci, soukromé Vánoce v září. Když mi někdy zbylo z Komunitních Bedýnek pár lahví (a nějaké peníze na přihlašovací poplatky), posílal jsem některá vína soutěžit na Prague Wine Trophy, asi největší a nejprestižnější domácí soutěž. Dost často vína získávala medaile nebo ještě prestižnější diplomy, v letech 2014 a 2015 jsme dostali ocenění Best Winery pro moselské vinařství Karl Erbes. Nikdy to ale nebyla plánovaná kalkulace, většinou jsem přihlašoval do soutěže vína už vyprodaná a nedostupná. Neměla to být reklama pro další prodej, nanejvýš potvrzení pro ty, kdo odebírají Komunitní bedýnky, že udělali dobře, když víno objednali.

p1300265-riserva-2012-gracciano

Tentokrát to vyšlo ještě s předstihem, včetně mého alibi. 29. srpna jsem poslal do Gracciana objednávku, 30. srpna jsem ji zaplatil. Seznam toskánských vín, oceněných třemi skleničkami Gambero Rosso byl zveřejněný 5. září. Samozřejmě je to klika, ale není to poprvé, co mám kliku. Tohle víno jsem vybral už při červnové návštěvě v Graccianu a čekal jsem, až ho vinařství uvolní do prodeje. A těší mě, že můžu napsat, že pan Sklenička nevybírá do Komunitních bedýnek vína, která byla někde oceněná. To mě moc nezajímá. Ale vína, která do Komunitních bedýnek vyberu, často dostávají ocenění :-)

Většině účastníků už jsem bedýnky rozeslal, ale několik málo bedýnek bych ještě ze soukromých zásob sestavil. Prostě chci upozornit, že v aktuální Toskánské bedýnce je jedno z nejlepších letošních Sangiovese :-) Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *