Asi uprostřed ribeauvillské hlavní třídy je takový krámek…. (malá odbočka: už před lety jsem psal na jiném webu, jak jsou si francouzská městečka a vesnice podobné. Snad každá obec má hlavní třídu, Grand-Rue, a taky Place de l’Eglise, Náměstí u kostela. Většinou mívají taky Nádražní ulici, ale tam vinařství nebývají… konec odbočky, zpátky do Ribeauvillé.) Krámek do ulice inzeruje hlavně husí játra a trochu víno. Má zajímavého patrona, bohužel jsem si nevyfotil krámek ani jeho :o) Má tam vystavených pár lahví jako udičku pro návštěvníky. Když jsem strnul pohledem na Grands Échezeaux od DRC až nahoře na polici a začal se podrobně rozhlížet, dal se do řeči a pozval mě do místnosti za sebou. Tu od vstupní místnosti neoddělují dveře, ale cestu zatarasuje sám patron a nejspíš se jen tak nehne. Tahle zeď je alsaská, ukázal mi, a tamhleta burgundská. Maminka mi říkala, že nemám hrát hazard, ale tohle bylo horší než jít do kasina. Alsaský výběr byl absolutně nejlepší, všechno, co by vás napadlo od Deisse přes Zind Humbrechta až… no a pokud jde o Burgundsko, tak jsem takhle silné karty ještě nikde mimo Beaune a Nuits neviděl. Uprostřed se válely krabice z Rhony… jsem chudej kluk, vypadl jsem odtud po čtvrthodině s dnešním Muscatem (22 EUR) jako výkupným. Ale věřím, že se tam ještě někdy vrátím!
Muscat 2010 Grand Cru Saering, Dirler-Cadé, Bergholtz, Alsasko
Vinařství (web) se dědí už pátou generaci a hospodaří biodynamicky od roku 1998, certifikuje je Ecocert. Sídlí napůl cesty mezi Mylhůzami a Colmarem v Bergholtzu, malé vesnici s tisícovkou obyvatel. Jamie Goode byl u nich na degustačním obědě a citoval Jeana Dirlera o Muscatu Saering 1998: „když je mu 40 roků, mysleli byste že to je Chardonnay.“
Stylově noblesní etiketa a celokorek. Ve skleničce nazrálá zlatožlutá barva, ve vůni muškát se žlutým ovocem a melounem a zvláštní stájovou zemitostí, po chvíli taky med jako příznak přezrálosti. Samotný rozbor vůně by vydal na delší článek :o) V chuti báječně zralé žluté ovoce a po zemitosti ani stopy. Štiplavé citrusy, zralé mirabelky a nezralé broskve. Suché (podle vygůglovaných poznámek insidera mělo 10 gramů cukru, ale je mi líto, u mě suché). Má celkově spíš střídmý až strohý projev, v chuti žádná přezrálost není, spíš dokonalá uměřenost, vyváženost a čistota. Taky svěžest, překvapivá komplexnost, krásně ovocný závěr a plynulá dochuť, která beze změny drží původní chuti. S časem se v chuti víc prosazuje žlutý meloun. U mě 91 bodů/100 a velké překvapení z netradiční komplexnosti – asi nejlepší muškát, co jsem zatím pil. Šest stovek za muškát? Rozhodně ano, a je to výborná koupě!
Protože vím, na co se mě budou kamarádi ráno ptát, tak to napíšu rovnou: hodnotím ho výš než Muscat Froehn 2012 od Scheideckera z aktuálních devětadvacátých Komunitních Bedýnek. Ale ten je nejen levnější, ale taky o dva roky mladší. Kdoví, co bude za dva roky…:o) ostatně mi zbývá posledních šest bedýnek, neváhejte!
Před rokem jsem měl jejich Muscat GC Spiegel 2007, taky mi přišlo velmi dobré a zajímavé. U vinaře stálo 12 euro (Saering z téhož ročníku byl za 11), 22 bych za ně – přes veškeré jeho kvality – asi nedal.
Někdy si nemůžu moc vybírat, třeba když jsem v Alsasku na otočku a do Bergholtzu se nedostanu. Jinak se mi ceny v té vinotéce zdály příznivé, tam kde jsem znal ceny ve vinařství, tak byly O.K. 22 EUR je pro mě v relaci s kvalitou a cenou několika málo jiných GC muškátů, které můžu posoudit. Na ceny je pár dobrých webů, třeba wine-searcher (http://www.wine-searcher.com/wine-52725-0001-domaine-dirler-cade-riesling-saering-alsace-grand-cru-france).
Oba jste vedle: Muscat Saering 2013 za 17 EURO ve vinařství.
http://dirler-cade.com/fr/aoc-alsace-grands-crus/40-muscat-2013-grand-cru-saering-sec-dry.html