První máj v kraji ryzlinku

_IMG_9945 SUPER já s Ančou

Jak už jsem vyzradil v předchozím kvízu, vyjel jsem na prvního máje na Moselu. Může za to moje desetiletá dcera Anička, protože při prohlížení fotek těch rozsáhlých a extrémně strmých vinic projevila přání vidět to všechno na vlastní oči (to ostatně není vůbec špatný přístup ke studiu vína a lze ho doporučit i těm, kdo narozdíl od Aničky už smí víno požívat). Trochu předbíhám, úvodní fotka s dcerou je ze sobotní prohlídky moselských vinic na lodi. Dnes jen malá fotoreportáž z prvního dne.      

_IMG_9807 Trarbach Břidlice a réva

Tak jsme jeli, první zastávka byla v Trarbachu. Fotky z impozantního nábřeží jsem už na blogu měl, tentokrát jen jedna z místních břidlicových uliček. Všechny obrázky neoznačené logem skleničky jsou od spolucestujícího kamaráda Ládi Zajíce.

P1140413 Anča na lanovce

Je jasné, že program se hodně přizpůsoboval možnostem dcery, ale na místní proslulé lanovce-zubačce pod vinicí Erdener Treppchen jsem si zapózoval taky.

P1140473 Cedule Weinprobe copy

Asi kilometr před Ürzigem jsme minuli plakát upozorňující na prvomájový košt místních vín. Junge Frauen, Alter Wein, zpívali kdysi v Semaforu :o) ale tady naopak lákala mladá vína. Bleskově jsme se ubytovali v třípatrovém domku na moselském nábřeží a stihli jsme ještě poslední hodinu koštu.

P1140452 Monchhof

Podávala se téměř výhradně mladá vína z ročníku 2013. Největší umělecký dojem zanechaly hned první dva stolky. Mönchhof  a Joh. Jos. Christoffel Erben (to jsou dva podniky s jedním majitelem) měly svěží ryzlinky z Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen, už pěkně čisté a dotažené, připravené k pití. Vyšší ceny, ale kvalita tomu určitě odpovídala.

P1140445 Weingut Kerpen

Ryzlinky z Weingut Kerpen jsem poprvé zkoušel už loni, letos mě bavilo koncentrované 2013 Wehlener Sonenuhr Spätlese trocken a podobně výrazné, silné 2013 Wehlener Sonenuhr Spätlese.

P1140467 Jakoby

Na fotce pan Jakoby z vinařství Jakoby-Mathy. Poznamenal jsem si jeho suché „Bergspitze“ Spätlese z vinice Kinkenheimer Rosenberg, do té doby pro mě neznámé. Další den jsem měl k večeři jiná vína z téže trati, zase výborná. Výborný byl i ročníkový sekt 2011 Ruesling Brut Simons Jahrgangsekt z vinařství Gebrüder Simon.

P1140456 Karl Erbes

Taky jsem se stihl pozdravit s několika lidmi, které znám z dřívějších návštěv. Na fotce kamarád v rozhovoru s Karlem Erbesem, otcem Stefana Erbese, u kterého jsme bydleli. Ve skleničkách je výrazné, minerální a sladké 2013 Riesling ET Erdener Treppchen Spätlese z vinařství Steffen Prüm.

P1140458 Schwaab Dietz

Weingut Schwaab-Dietz z Erdenu. Výrazné 2013 Erdener Treppchen Riesling Spätlese selektion se zbytkovým cukrem a 2013 Erdener Prälat „Alte Reben“ Auslese. Byla to blesková hodinová degustace, tak jen doufám, že jsem popisky k fotkám moc nespletl.

P1140500 Cestou do restaurace

Podmínky byly vlídné, vstupné 12 EUR plus 3 EUR záloha na skleničku. Některá vína zaujala víc a některá míň, ale v zásadě byla vína velmi profesionálně a čistě odvedená, bez zřejmých nebo alarmujících nedostatků nebo chyb. Večer nás Stefan Erbes vzal do místní italské restaurace. A protože je Ürzig malý, zase jsme se tam potkali s některými vinaři z odpolední degustace. Cestou do kopce nad Ürzigem jsme se kochali výhledy, vlevo nahoře v pozadí známý hollywoodský nápis Ürziger Würzgarten.

P1140496 U Wurzgarten večer

Tak jsem konečně objevil ürzigskou zahrádku koření, kterou jsem loni marně hledal cestou k erdenským schůdkům. Zahrádka, podle které dostaly jméno všechny ürzigské vinice, leží prakticky uprostřed vesnice, vedle silnice. Pokračování příště :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *