Moselské ryzlinky 2020 potřetí

Třetí díl zkoumání nových moselských ryzlinků 2020 vinařství Karl Erbes. S malým předstihem už můžu napsat, že se mi dvacítky líbí podstatně víc než předchozí ročník. Pravidelní účastníci bedýnek si všimli, že ročníku 2019 jsem se vyhýbal a nabízel víc předchozí ročníky. Z prvních šesti vín 2020 ještě nebudu dělat velké závěry, ale vidím tam krásnou kyselinu, návrat ke střídmosti (u jakostek a kabinetů) a větší harmonii. Jedno plus: přestože jsem dostal vína asi týden až deset dní po lahvování, nezaznamenal jsem žádnou vyšší síru, ani u vín s vyšším zbytkovým cukrem. Některé kabinety jsou úplně „klasické,“ neklasický suchý zase tipuju na nejpopulárnější víno ročníku. Ale to už předbíhám hodně, protože většina Spätlese ještě není nalahvovaná.  

2020 Lösnicher Försterlay Riesling kabinett, Karl Erbes
Podle analytik klasický moselský kabinet s vyšším cukrem a nízkým alkoholem, jinak nová akvizice vinařství. Nebo přesněji, pronájem malé parcely na vrcholu vinice. Letos z ní dělají víno teprve podruhé a před rokem byl kvůli malé úrodě jen pozdní sběr. Ve skleničce je světloučká citronově žlutá barva, na nose bílé broskve a meruňky. Jemná vůně, s rozmícháním vystoupí citrusy, ale celkově čisté a ovocné. V chuti pěkná ovocná kyselina, plnější tělo (zbytkový cukr), pocitově polosladké. Lehké, ovocné (bílé broskve a meruňky), středně dlouhé, projevem „klasický kabinet“ s perfektní rovnováhou kyselin a zbytkového cukru (spíš méně sladký než „klasický“). 9,5% alkoholu. Zatím je to můj soukromý favorit, moc se mi líbí a jsem zvědavý, kam se vyvine v létě.

2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, Karl Erbes
Nejlepší trať v Ürzigu (na úvodní fotce z minulé neděle je pohled na Moselu z vrcholu vinice Kranklei) a můj nejoblíbenější erbesovský ryzlink. Překvapení je, že je nalahvovaný tak brzo, protože Kranklei byl vždycky nejlepší pozdní sběr vinařství.

O stupeň plnější barva než předchozí kabinety, přesto stále světlá citronově žlutá. Na nose hodně plná vůně zralých citrusů, lípy a meruněk. V chuti parádní kyselina, hodně zralé ovoce (citrusy, meruňka), stopově med. Sladké, ale s pevnou oporou kyseliny. Lehké, svěží, díky kyselině se chce napsat až vzdušné. Lákavé, čisté, snadno pitelné a díky 8% alkoholu i bezpečně pitelné. Na druhou stranu, kyselina a cukr jsou v chuti oddělené a já bych je raději viděl (za dva měsíce asi) spojené. Už teď se mi líbí lehkost, čistota a střídmost, ale je to hodně mladé… v květnu to bude o třídu lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *