Montagny a dilema nedělního odpoledne

Co dělat, když prší a do večerního fotbalu daleko? Dcera peče kokosky, já jsem vyřešil dilema otevřením lahve Chardonnay. Dal jsem jí přivonět: To bych mohla používat jako parfém! Je mi to jasný, bude z ní someliérka…

BLOG P1230163 Montagny vinice

Odpolední problém Co otevřít? není taková hrůza, jako když v pátek v Brně vyhodili protivnýho zelenáče Matěje Stropnickýho z hospody a kluci potom fňukali na fejzbuku, že to je nacismus :-) Možná tahle malá aféra dá po síti Hate-Free kaváren vzniknout i Stropnický-Free pivnicím. Kdybych už měl bedýnkové Sangiovese, tak by ani v neděli nebylo co řešit, ale Gracciano se má nakládat až v pondělí nebo v úterý, ryzlinky z Mosely jsem vesele sjížděl celej tejden, a když odpoledne sprchlo, nějak jsem nedokázal spárovat počasí s vínem.

Nakonec to vyřešila podvědomá touha po elegantní šardonce. V poslední době mi z Komunitních bedýnek moc nezbývá, všechno prodám, ale z loňského bílého Burgundska jsem včas odložil šest lahví do chladničky. Před rokem bylo Montagny ještě hodně zavřené, ale pamatoval jsem si, jak jsme v roce 2006 jeli autem na sraz přispěvatelů webu ovíně.cz. Vzal jsem tehdy do auta lahev Berthenetova Montagny 2003 a pili jsme to cestou z plastových kelímků – a bylo to úplně přesně nazrálé, ještě svěží a už otevřené.

Montagny jsem si našel v roce 2006 jako náhradu za příliš drahý Meursault, Chassagne a Puligny. Od té doby šly ceny  raketově nahoru a Montagny se vyplácí stále víc. „V Montagny jsou jen dva opravdu dobří vinaři,“ řekl mi před rokem jeden vinař v burgundských Maranges. „Aladame a Berthenet.“ Shodou okolností jsou oba v jedné ulici, jen pár metrů od sebe.

BLOG P1300236 Montagny VV Berthenet

Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2013, Jean-Pierre Berthenet
Mohutná lahev s celokorkem. Ve skleničce nazlátlá žlutá barva, efektní vůně s odrůdově typickým ovocem (citrusy až trochu do tropického ovoce), barikovým sudem a elegantním kořením. Nového dřeva je stále dost, ale ovoce už se cpe do popředí. V chuti pěkná kyselina, citrusy, žluté ovoce, oříšky, štiplavé taniny, minerální závěr. Citrusově šťavnaté a čisté, zároveň harmonické, efekní, s už počínající elegancí. Potřebuje velikou sklenici, čím větší, tím lepší! Při vzpomínkách na to, jak jsem při prvních cestách do Burgundska zaměňoval barikové sudy za charakteristiku Chardonnay se červenám, ale Berthenet šardonky umí a z původně nadubených a nepřístupných Vieilles Vignes je po roce a půl elegantní krasavice. Je to zbytek dovozu do loňských Komunitních bedýnek a omlouvám se za reklamu, ale tehdejší cena 460 kaček je (podle mě) za současnou kvalitu vína fakt nízká. Legrační.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *