Listopadový pozdní sběr

Letem světem. Export francouzských vín z údolí Rhony do USA a Číny se na začátku roku 2020 propadl o 45%. Zlé jazyky tvrdí, že v USA v listopadu vzrostl prodej sektů. Po několikerém přepočítání hlasů prezidenstských voleb si někteří Američané stěžují: Kolikrát ještě Biden vyhraje? Nemám dost šampaňského!

Zatímco sedím doma, z internetových zpráv vidím, že jinde to žije. Tak třeba 17. listopadu se v londýnské aukci Sotheby’s vydražil obraz Winstona Churchilla. Obraz znázorňuje Churchillovo oblíbené pití, whisky Johnnie Walker Black Label, a podle Revue du Vin de France šel do světa za 983 tisíc liber.

Víno a marketing. Podlehl jsem krásné fotce, ale… chápu zvědavost vínomilců, když se najde potopená loď a z vraku se zachrání neporušené nádoby s vínem. Tohle je ale umělej marketing, napřed příběh a víno až potom. Když pošlete sudy Sherry na lodi kolem světa a předem to vyhlásíte v nejčtenějších časopisech o víně, tak jste prostě prohodili pořadí. Nikdy nenasedám do kočáru, dokud nezapřáhli, říká postava z Vančurova Konce starých časů :-) Celá story je ve Wine Spectatoru.

Děkuju za spoustu přihlášek do vánoční ryzlinkové bedýnky z vinařství Karl Erbes. V pátek už bylo jasné, že se to povede. Posunul jsem uzávěrku na pondělní večer a objednám víno v úterý ráno. V neděli mě napadlo, že bych si mohl přihodit krabici nějakých dobrot, a tak jsem udělal razii v chladničce. Auslese z roku 2015 je už na hranici mezi běžným a archivním ceníkem, tak jsem ho otevřel.

2015er Ürziger Würzgarten Riesling Auslese, Karl Erbes
Klasická ambaláž s celokorkem, ve skleničce plnější citronově žlutá barva se zlatavým odstínem. Na nose med a zralé ovoce, citrusy, jablka, bílé broskve. Svěží a komplexní. V chuti výborná kyselina, svěžest, ale taky med a koncentrace. V nástupu chuti citrusy, v těle se tropické ovoce (hlavně zralý ananas a mango) mísí s botrytickými tóny. 7,5% alkoholu. Pokud jde o klasické dilema archivace a spotřeby, víno je teď pro mě v optimálním stavu – ještě má dost svěžesti včetně výrazného ovocného projevu, ale zároveň už začíná nazrávat, kyselina a zbytkový cukr se spojují. Každý konzument hledá tuhle rovnováhu jinde, v tomto případě je víno tak koncentrované, bohaté a harmonické, že maximální doba archivace bude omezená jen použitým korkem.

Jestli se chcete ještě přihlásit o vánoční ryzlinkovou bedýnku z vinařství Karl Erbes, neváhejte! Uzávěrka je v pondělí večer, podrobnosti jsou tady, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *