Napjatě i nadšeně otvírám vína z aktuálních Komunitních bedýnek. Sice některá z nich měl už před rokem, jiná v červnu ve vinařství, vzorky dalších jsem přivezl v červnu domů a ochutnával o prázdninách, ale stejně se vždycky po vyložení zásilky potřebuju ujistit, jak vína chutnají.
Vino Nobile di Montepulciano 2013, Tenuta di Gracciano della Seta
Už jsem tady v červenci popisoval vzorek přivezený z červnové degustace ve vinařství. Něco můžu opsat (Klasická temná rubínovka, ve vůni čistá toskánská klasika), něco je jinak. První den jsem měl podobné dojmy z taninů a celkové nepřístupnosti vína, druhý den jsem dopíjel půl litru a víno už bylo docela pitelné. Ve vůni stále převládají lesní aromata, popravdě je to (moje) přesná představa jehličnatého lesa s pryskyřicí, dřevem, létem. Má to hloubku a přitažlivost, objevíte tam i růže a ovoce, moc pěkné. V chuti je kyselina dobře sladěná s tělem, červené ovoce a lesní plody, toskánské horko a 14% alkoholu. Jasně velký sud, vyšší koncentrace, ale určitě ne přeextrahované nebo přemacerované, prostě toskánská klasika. Dlouhá dochuť stále platí a možná se za rok skutečně dopracuje do klasického projevu, jaký má dnes jeho předchůdce, Nobile 2012.
Vino Nobile di Montepulciano 2012, Tenuta di Gracciano della Seta
Měl jsem ho už před rokem v Komunitních bedýnkách, teď znova. Zlákalo mě srovnání klasické dvanáctky s mladým ročníkem 2013. Hledal jsem ve starých poznámkách, jaké bylo před rokem. Našel jsem zmínky o parfémových aromatech ve vůni (letos bych to tak nepopsal) a komentář o tom, že za rok bude líp. To můžu potvrdit, letos je to prostě klasické Sangiovese se vším všudy.
Hluboká průhledná temně rudá barva s nahnědlým nazrálým odstínem. Ve vůni zralé ovoce, lesní plody, toskánské horko a trochu alkohol (jen 13,5%). V chuti dokonale spojené, kyselina se zralým červeným ovocem a lesními plody, pěkná koncentrace (ale ovocná, ne doháněná taniny), plnost, jen lehce minerální závěr. Dlouhá dochuť. Hladké, vyvážené, jasně toskánské a (pro mě) i radostně pitelné. Barikovanou Riservu zařadilo Gambero Rosso mezi italskou elitu, základní Vino Nobile je příklad perfektní toskánské klasiky, která opouští robustní projev vín a sází na jemnost, ušlechtilost a eleganci.