Dvakrát Nobile z Montepulciana

BLOG P1290128 Montepulciano

Napjatě i nadšeně otvírám vína z aktuálních Komunitních bedýnek. Sice některá z nich měl už před rokem, jiná v červnu ve vinařství, vzorky dalších jsem přivezl v červnu domů a ochutnával o prázdninách, ale stejně se vždycky po vyložení zásilky potřebuju ujistit, jak vína chutnají.  

p1300280-2x-nobile

Vino Nobile di Montepulciano 2013, Tenuta di Gracciano della Seta
Už jsem tady v červenci popisoval vzorek přivezený z červnové degustace ve vinařství. Něco můžu opsat (Klasická temná rubínovka, ve vůni čistá toskánská klasika), něco je jinak. První den jsem měl podobné dojmy z taninů a celkové nepřístupnosti vína, druhý den jsem dopíjel půl litru a víno už bylo docela pitelné. Ve vůni stále převládají lesní aromata, popravdě je to (moje) přesná představa jehličnatého lesa s pryskyřicí, dřevem, létem. Má to hloubku a přitažlivost, objevíte tam i růže a ovoce, moc pěkné. V chuti je kyselina dobře sladěná s tělem, červené ovoce a lesní plody, toskánské horko a 14% alkoholu.  Jasně velký sud, vyšší koncentrace, ale určitě ne přeextrahované nebo přemacerované, prostě toskánská klasika. Dlouhá dochuť stále platí a možná se za rok skutečně dopracuje do klasického projevu, jaký má dnes jeho předchůdce, Nobile 2012.

p1300267-2x-nobile

Vino Nobile di Montepulciano 2012, Tenuta di Gracciano della Seta
Měl jsem ho už před rokem v Komunitních bedýnkách, teď znova. Zlákalo mě srovnání klasické dvanáctky s mladým ročníkem 2013. Hledal jsem ve starých poznámkách, jaké bylo před rokem. Našel jsem zmínky o parfémových aromatech ve vůni (letos bych to tak nepopsal) a komentář o tom, že za rok bude líp. To můžu potvrdit, letos je to prostě klasické Sangiovese se vším všudy.

Hluboká průhledná temně rudá barva s nahnědlým nazrálým odstínem. Ve vůni zralé ovoce, lesní plody, toskánské horko a trochu alkohol (jen 13,5%). V chuti dokonale spojené, kyselina se zralým červeným ovocem a lesními plody, pěkná koncentrace (ale ovocná, ne doháněná taniny), plnost, jen lehce minerální závěr. Dlouhá dochuť. Hladké, vyvážené, jasně toskánské a (pro mě) i radostně pitelné. Barikovanou Riservu zařadilo Gambero Rosso mezi italskou elitu, základní Vino Nobile je příklad perfektní toskánské klasiky, která opouští robustní projev vín a sází na jemnost, ušlechtilost a eleganci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *