Dvě bílá ze sámošky

Úvodní fotka je z cyklu Plážování. Po procházce u moře jsem zašel do sámošky pro novou lákavou verzi lombardského Vermentina a přitom jsem objevil sicilské bílé za 1,99 EURO.  

Vermentino 2023 Colli di Luni DOC, Terre di Luna
Je to trochu záhada a gůglování nepomohlo. Víno sice lahvovalo vinařství Cantine LUNAE Bosoni, čili výrobce skvělých Vermentin, o kterých jsem tady nedávno psal, ale to je zmíněné jen malým písmem na kontraetiketě. Přední etiketa trochu mate a zdá se mi, že výrobcem je Terre di LUNA. Na webu Cantine LUNAE se zmiňuje cosi jako družstvo vinohradníků, ale nevygůgloval jsem nic konkrétního. Pro sebe to beru jako vinohradnické družstvo a víno lahvované v Cantine LUNAE. Matoucí informace jsou zřejmě dané grafickou stylizací slova LUNA / LUNAE, která vychází z citace Pliniovy zmínky o zdejším vinařství.

Ve skleničce je čistá světle žlutá barva, na nose zprvu nesmělá květinovo-ovocná vůně s citrusy, svěží a postupně až středně intenzivní. V chuti (podle očekávání) důrazný nástup ostré kyseliny, citrusová svěžest, vysoká intenzita. Středně plné, citrusové a dlouhé. Z trojice bílá – šedá – černá etiketa od LUNAE jsem ještě neměl bílou, ale se znalostí dvou dalších si to pokusně aproximuju jako bílou etiketu. Má to přesně charakter šedého Vermentina, podobnou intenzitu, ale už ne takovou čistotu, jakou excelovaly šedá a černá etiketa. Styl je totožný, je to podobně vyhraněné, ale s menší čistotou. 12,5% alkoholu, takže skutečně lehčí víno. 12 EURO v CONADu, ale na webu vidím, že se dá koupit i za 9,50.

Život není peříčko a tak se někdy blog, hlásající soukromé názory, může stát na chvíli médiem veřejné služby. Tato chvíle nastává právě teď, protože jsem v CONADu koupil víno za 1,99 EURO. K tomu dojde snadno, když supermarket dá padesátiprocentní slevu na víno, které stojí 3,99 EURO. Je to ročník 2023, takže hurá, a zbytek jsem bral jako happening: víno za 50 kaček, nekupte to!

Mosso Bianco 2023 Terre Siciliane IGT, Cantine Birgi
11,5% alkoholu a tím jsem zodpověděl všechny věcné dotazy, které jsem schopen zodpovědět. Pokud jde o odrůdové složení, cituju z etikety: Lehce perlivé bílé víno s intenzivním ovocným aroma. Na nic se neptejte, 1,99 EURO.

Krajně odfláknutá laciná etiketa a plastový uzávěr. Lahev z čitého skla bezvadně předvádí světlou barvu vína se zelenkavým odstínem. To je všechno naprosto v pořádku, protože z jediné návštěvy Sicílie si pamatuju zásadní informaci, že bílé hrozny se sklízejí jakmile dosáhnou sedmnácti stupňů cukernatosti, čili na hraně kabinetní zralosti, a to kvůli zachování svěžích kyselin. Světlá barva, malá zralost a nízký alkohol jsou úplně OK. Dál už to taková pohoda není – vůně je slabá co do intenzity, květinově ovocná, harmonická. V chuti je slabá kyselina, skoro žádné ovoce, zemitě minerální tón. Chuťově prostě nic moc, téměř není o čem psát, připomíná to studentské časy a lesní brigády, kdy jsem si na sázení stromků v lese nosil socialistickou milerku ředěnou vodou. Ale pozor, vychlazené se to dobře pije a za baťovská dvě EURO vlastně úplně v pohodě. Zcela opomíjím široké pole možností špatných vtipů o možnostech výroby bílých vín smícháním 1,5 litru sicilského a 0,75 litru moravského kopřivového Sauvignonu atd…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *